Mleko to składnik nie tylko zdrowej diety, lecz także wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. W jego moc wierzono już w starożytności, kiedy kąpiele z mleka były zabiegiem upiększającym dla dobrze urodzonych. Jeszcze nasze babcie używały mleka jako bazy dla maseczek oczyszczających i do okładów na poparzenia słoneczne. Jakie właściwości kosmetyczne ma mleko i jakie efekty stosowania dają kosmetyki z mlekiem? Jak przygotować kąpiel w mleku? Oto moje przepisy na kosmetyki z mleka, takie jak tonik, nawilżająca i przeciwtrądzikowa maseczka do twarzy, nawilżająca płukanka do włosów i kuracja dla suchych dłoni.
Mleko – skład i właściwości kosmetyczne
Mleko zawiera przeciwutleniacze, dzięki którym zwalcza wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia skóry. Ponadto jest bogate w liczne substancje mineralne, takie jak wapń, fosfor i magnez, oraz w witaminy, zwłaszcza A, D, E i B. To właśnie skład mleka decyduje o jego dobroczynnych właściwościach kosmetycznych, które przekładają się na zdrowy wygląd twarzy, ciała i włosów.
W branży kosmetycznej wykorzystuje się mleko krowie, kozie, owcze i kobyle. Niezależnie od pochodzenia mleko stanowi źródło białka (protein), które jest naturalnym budulcem wszystkich organizmów. Ponadto [białko] stymuluje produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, czyli substancji zapewniających skórze gęstość, elastyczność i nawilżenie. Dzięki dodatkowi kwasów tłuszczowych mleko regeneruje naskórek i odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry. Kwas mlekowy, jeden z kwasów AHA, złuszcza martwy naskórek, zwęża pory, rozjaśnia skórę i działa antybakteryjnie, dlatego jest stosowany w pielęgnacji skóry trądzikowej. Z kolei ze względu na pH zbliżone do pH ludzkiej skóry mleko odpowiada na potrzeby nawet wrażliwej i delikatnej skóry, ponieważ nie podrażnia i nie uczula.
Kosmetyki z mlekiem – efekty stosowania
Uwielbiam kosmetyki z mlekiem i bardzo często je stosuję. Za każdym razem obserwuję u siebie jędrniejszą i gładszą skórę, która zyskuje jednolity, delikatnie rozjaśniony kolor. Ponieważ kwas mlekowy ma działanie przeciwtrądzikowe i złuszczające, mleko jest stosowane przez producentów kosmetyków przeznaczonych do skóry tłustej, trądzikowej i z przebarwieniami. Z kolei w produktach do włosów odpowiada za wzmocnienie, nawilżenie i sprężystość. Do pielęgnacji skóry dojrzałej i przeciwzmarszczkowej zazwyczaj stosuje się mleko kozie, które ma wyższą zawartość tłuszczu i jest gęstsze. Z tego powodu jest dodawane do treściwszych balsamów do ciała i kremów do rąk.
Jak przygotować kąpiel w mleku?
Prawdziwa kąpiel w mleku byłaby trudna do przygotowania i droga, ale aby przekonać się o jego dobroczynnych właściwościach, wystarczy do wanny pełnej ciepłej wody dolać około 2 litrów mleka. W tak przygotowanej kąpieli ja zanurzam się na 15-20 minut. Polecam Wam dodać Wasz ulubiony olejek eteryczny lub suszone płatki róż. Jeżeli Wasza skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia, warto dolać do wanny 3 łyżki naturalnego miodu.
Po kąpieli spłukuję całe ciało samą wodą, a moja skóra jest jedwabiście gładka.
Moje przepisy na kosmetyki z mleka
Tonik z mleka – przepis
Tonik z mleka nakładam na twarz codziennie po demakijażu, oczywiście za pośrednictwem wacika. Po dokładnym przetarciu nim całej twarzy odczekuję kilka minut. W tym czasie tonik działa ściągająco, to znaczy niewidocznie złuszcza skórę i zwęża pory. Następnie zmywam mleko z twarzy i nakładam krem nawilżający. Już po tygodniu regularnego stosowania widać efekty w postaci wyrównanego kolorytu, ściągniętych porów i mniejszej liczby wyprysków.
Nawilżająca maseczka z mleka do twarzy – przepis
Wsypuję do miski 2 łyżki płatków owsianych i zalewam połową szklanki mleka. Po 30 minutach odcedzam płatki i wylewam pozostały płyn. Powstałą papkę nakładam na twarz i pozostawiam na 15 minut. Płatki można zblendować, aby łatwiej rozprowadzić je na twarzy, ale nie trzeba – ja tego nie robię. Taka maseczka skutkuje promienną, rozjaśnioną i gładszą cerą.
Przeciwtrądzikowa maseczka z mleka do twarzy – przepis
Rozpuszczam łyżkę drożdży (w proszku lub świeżych) w 2 łyżkach gorącego mleka. Ja mam skórę tłustą i trądzikową, dlatego nakładam maseczkę (oczywiście wystudzoną) na całą twarz. Jeżeli Wasza skóra jest wrażliwa, aby uniknąć podrażnienia lub wysuszenia, nałóżcie maskę na samą strefę T lub punktowo na niedoskonałości.
Nawilżająca płukanka z mleka do włosów – przepis
Myję włosy szamponem, który stosuję na co dzień, po czym płuczę je powoli i dokładnie w chłodnym, tłustym mleku. Po 10 minutach spłukuję mleko wodą. Dzięki temu moje włosy są błyszczące, gładkie i nawilżone.
Kuracja z mleka dla suchych dłoni – przepis
W garnku delikatnie podgrzewam 2 szklanki mleka i rozpuszczam w nim 2 łyżki miodu. Kiedy płyn ostygnie, przelewam go do miski i zanurzam w niej dłonie. W efekcie spierzchnięta skóra dłoni odzyskuje gładkość i nawilżenie.
A Wy stosujecie kosmetyki z mleka? Kupujecie je czy same przygotowujecie? Podzielcie się swoimi ulubionymi przepisami!
Dodaj komentarz