pigmenty naturalne

Żółte, zielone, fioletowe… Skąd biorą się kolory kosmetyków mineralnych?

Cześć!

Jak dobrze wiesz, mineralne cienie do powiek są w tak bogatej gamie kolorystycznej, że nie wiadomo, który z nich wybrać. Błękity, żółcie, czerwienie, zielenie to tylko niektóre z nich. Nam zapewniają ładny makijaż, a kosmetykom ̶̵ różnorodne wykończenie. A czy wiesz, jak otrzymuje się ich barwę? Jeżeli nie, to zapraszam do przeczytania mojego tekstu.

Tlenki barwiące w kosmetykach mineralnych

Znajdują się przede wszystkim w cieniach do powiek i różach do policzków oraz w mniejszej ilości w korektorach, podkładach i pudrach. Przeważnie stosuje się cztery podstawowe tlenki barwiące o przeciwstawnych odcieniach, pozwalające uzyskać różnorodne kolory. Są to: żółcień żelazowa, czerwień żelazowa, zieleń chromowa i ultramaryny (błękit ultramarynowy i fiolet). Jeżeli chcesz zmodyfikować nietrafiony kolor kosmetyku lub ochłodzić/ocieplić barwę innego, to tlenki barwiące kupowane jako półprodukty w saszetkach są w sam raz.

Gdyby nie tlenki, to twoje kosmetyki mineralne byłyby białe, z mniej lub bardziej kryjącą formułą i dające świetliste wykończenie. W produktach powinny znajdować się w bardzo małym stężeniu. Samodzielnie nie mogą być kosmetykami kolorowymi, bo przez konsystencję nie mogą być stosowane w formie produktów sypkich. Co więcej, usunięcie ich ze skóry lub włosia pędzli będzie bardzo trudne.

PIGMENTY MINERALNE to inna nazwa tlenków barwiących

Rodzaje tlenków barwiących

  1. Żółcień żelazowa jest neutralnym kolorem, który nie ochładza, ani nie ociepla. Dopiero połączenie żółci żelazowej z ultramaryną lub zielenią chromową ochładza, a dodatek czerwieni żelazowej ociepla dany produkt. Kosmetyki z zawartością tego tlenku są polecane osobom ze zmęczoną cerą, rumieniem lub rozszerzonymi naczynkami. Błędne jest myślenie, że żółcień żelazowa daje pomarańczowy odcień oraz nie nadaje się do bladej i zarumienionej skóry.
  2. Zieleń chromowa nadaje cerze chłodne i oliwkowe tony. Kosmetyki z jej dodatkiem maskują zaczerwienienia i silny rumień. Im cera jest jaśniejsza, tym ma więcej oliwkowych tonów, a im bardziej opalona, tym czerwonych odcieni.
  3. Czerwień żelazowa opala i ociepla cerę. Nadaje pomarańczowe tony, które mogą być widoczne przy dużym stężeniu czerwieni żelazowej w kosmetyku. Na szczęście można ją zneutralizować zielenią chromową.
  4. Błękity i fiolety, czyli ultramaryny, ochładzają lub przygaszają ciepłe i neutralne barwy. Dzięki nim można otrzymać neutralne, przygaszone lub zimne kolory.
  5. Inne popularne tlenki barwiące to: dwutlenek tytanu (biel tytanowa), tlenek cynku (biel cynkowa), czerń żelazowa, fiolet manganowy, błękit pruski.

Jak łączyć pigmenty mineralne?

Jeżeli chcesz wymieszać kilka pigmentów lub dodać je do kosmetyku, to musisz wiedzieć, że te ulegają zbrylaniu. Konieczne jest więc użycie moździerza lub szpatułki. W przypadku gdy uzyskany kolor nadal nie pasuje do twojej cery, to odsyp niewielką część kosmetyku i ponownie dodaj do niego barwnik. Pamiętaj, że należy bardzo dokładnie wymieszać pigment z kosmetykiem. W przeciwnym wypadku po aplikacji na twarzy pozostaną kolorowe smugi. Aby uzyskać jednolity makijaż, należy zmyć wszystkie nałożone kosmetyki i powtórzyć aplikację. Dlatego warto jest dokładnie wymieszać pigmenty za pierwszym razem.

Miki – pigmenty perłowe

Pigmenty perłowe, czyli miki zaliczane są do krzemianów. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego błyszczeć, co z kolei wiąże się z efektem, który miki zapewniają. Dają lśniące, skrzące się, błyszczące, opalizujące, metaliczne lub matowe i przygaszone wykończenie. Są dostępne w różnych kolorach, a najczęściej łączy się je z matowymi pigmentami. Jeżeli dodasz je do pudrów, podkładów lub cieni, to uzyskasz efekt odbijania światła. Umożliwia to optyczne wygładzenie skóry oraz zamaskowanie zmarszczek i porów skóry. Miki mogą stanowić również samodzielne kosmetyki – najczęściej są to cienie do powiek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.