Cześć!
Ostatnio wiele dziewczyn korzysta z naturalnych kosmetyków. Dlaczego cieszą się taką popularnością? Na pewno dlatego, że są bezpieczne i odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, łatwo się je stosuje, a efekty, które zapewniają, są genialne. Skuteczność kosmetyków mineralnych jest także ściśle związana z tym co zawierają. Jednym ze składników takich produktów jest mika. Jakie działanie i właściwości ma ten minerał?
Czym jest mika?
Mika jest minerałem zaliczanym do krzemianów; występuje w Indiach, Rosji, Kanadzie i w Polsce. Nazwa miki oznacza błyszczeć, a inaczej minerał ten określa się łuszczykiem. Stosuje się ją w przemyśle elektrycznym budowlanym, rzeźbiarskim i w środkach uprawy roślin. Jest także wykorzystywana do produkcji kosmetyków o działaniu rozświetlającym i nabłyszczającym. Po zaaplikowaniu na skórę lekko opalizuje lub staje się całkowicie transparentna.
Mika w kosmetykach i jej właściwości
Zanim mika znajdzie się w kosmetykach, musi przejść odpowiednie testy laboratoryjne i zostać dokładnie oczyszczona (może bowiem zawierać szkodliwe metale ciężkie). Im bardziej zmielona mika, tym bardziej jest matowa i przezroczysta, a im grubiej, tym staje się bardziej błyszcząca. Do kosmetyków trafia drobno zmielona mika po to, żeby aplikacja była przyjemniejsza, a efekt bardziej naturalny.
Mika dodawana jest do kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Drobinki minerału odbijają i rozpraszają światło, nadają cerze promienny wygląd. Pomagają w aplikacji, tworząc jedwabistą i lekką powłokę dla skóry. Poza tym mika zapobiega zbrylaniu się kosmetyków, a makijażowi nadaje gładkie wykończenie. Ponieważ słabo wchłania sebum, jest polecana do cery normalnej i suchej.
Zastosowanie miki w kosmetykach
Mika dodawana jest do wielu kosmetyków; najczęściej spotkamy ją w produktach mineralnych. Znajdziemy ją między innymi w: cieniach do powiek, pudrach, różach do policzków, bazach pod makijaż, podkładach, szminkach, kredkach, balsamach do skóry i włosów oraz w pastach do zębów. Jednak, żeby mogła być zastosowana, musi łączyć się z innymi składnikami (sama bowiem nie ma przyczepności do skóry). Wśród tych substancji mogą znajdować się:
- pigmenty nadające kosmetykowi kolor;
- tlenki tytanu, które są naturalnymi filtrami UV;
- silikony tworzące na powierzchni skóry ochronną powłoczkę;
- krzemionka pochłaniająca sebum i wilgoć;
- woski o działaniu natłuszczającym i nabłyszczającym;
- inne substancje, które mają właściwości matujące lub bielące.
Czy mika jest bezpieczna?
Jeżeli mika została odpowiednio zmielona i oczyszczona, to jest w w pełni bezpieczna dla skóry. Nie uszkadza także szkliwa oraz nie jest komedogenna i karcerogenna. Zdarza się jednak, że miki niewiadomego pochodzenia i te w kosmetykach z nieznanego źródła, mogą podrażniać. Czasami zamiast miki do kosmetyków dodaje się aluminium lub maleńkie kawałki plastiku. Takie niespodzianki znajdziesz między innymi w podrobionych produktach do makijażu i pielęgnacji pochodzących z dalekich rynków kosmetycznych.
Jak aplikować kosmetyki mineralne z miką?
Przy nakładaniu produktów mineralnych z miką sprawdza się jedna zasada: im mniej, tym lepiej. Najlepiej aplikować je zwartym, nie za dużym pędzlem. Pociągnięcia pędzla należy wykonywać delikatnie, bo kosmetyki mineralne mogą pylić i się osypywać. Wykorzystaj różne wielkości pędzli i stosuj je w zależności od fragmentu twarzy, który chcesz pomalować. Kosmetyki mineralne z miką możesz nakładać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jeśli nie przepadasz za pędzlami, zastosuj gąbeczkę.
Dodaj komentarz