Masaż

Masaż. Poznaj wszystkie jego rodzaje i zasady wykonywania

Cześć!

Czy wiesz, jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Poddaj się masażowi. To doskonały sposób, żeby się odprężyć i zadbać o ciało. Jeżeli nie wiesz, jaki masaż wybrać i jak wygląda zabieg, przeczytaj mój tekst. Masaż na pewno ci się spodoba.

Czym jest masaż?

Masaż to nic innego, jak pewne ruchy wywierające ucisk na tkanki i wykonywane w odpowiednim tempie. Wykonuje się je z niewielką siłą, zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych, bez rozciągania skóry. Mówiąc inaczej masaż to takie oddziaływanie na tkanki, które prowadzi do uzyskania określonych zjawisk.

Podział masażu

Wyróżnia się wiele rodzajów masażu. Ogólny podział obejmuje:

  • masaż leczniczy stosowany w celu zapobiegania chorobom,
  • masaż sportowy pomaga w biologicznej odnowie,
  • masaż kosmetyczny pielęgnuje cerę oraz odpręża ciało i umysł.

Można także dokonać podziału masażu ze względu na rodzaj środka poślizgowego. Mówiąc inaczej nazwa masażu wiąże się z zastosowanym kosmetykiem. Mamy więc:

  • masaż tłusty – wykonuje się go przy użyciu olejków roślinnych, jest polecany dla osób z cerą dojrzałą, suchą i naczyniową;
  • masaż hydrofilny – podczas zabiegu używa się kremów nawilżających i wapozonu, czyli urządzenia wytwarzającego parę wodną lub zwykłej wody, jest polecany do każdej skóry;
  • masaż talkiem.

Wyróżniamy także masaż częściowy, podczas którego masowane są niektóre części ciała, oraz masaż ogólny, w trakcie którego masuje się całe ciało. Istnieje również podział na masaże specjalistyczne (stref mięśniowych, segmentarny, łącznotkankowy, okostnowy i drenaż limfatyczny) oraz masaże klasyczne (ręczne) i mechaniczne (wykonywane z zastosowaniem urządzeń).

Masaż – zasady wykonania

Przed masażem należy przeprowadzić wywiad z klientem, zdiagnozować skórę, określić przeciwwskazania i dobrać odpowiedni kosmetyk. Produkt poślizgowy nakładamy na dłonie, rozcieramy i rozgrzewamy, a potem aplikujemy na masowaną część ciała. Pacjent powinien leżeć tak, żeby wszystkie mięśnie były rozluźnione. Ruchy wykonujemy zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Pamiętaj, że nie masuje się węzłów chłonnych. Każdy ruch powtarza się kilka razy, stopniując odpowiedni nacisk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.