Masaż. Poznaj wszystkie jego rodzaje i zasady wykonywania

Cześć!

Czy wiesz, jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Poddaj się masażowi. To doskonały sposób, żeby się odprężyć i zadbać o ciało. Jeżeli nie wiesz, jaki masaż wybrać i jak wygląda zabieg, przeczytaj mój tekst. Masaż na pewno ci się spodoba.

Czym jest masaż?

Masaż to nic innego, jak pewne ruchy wywierające ucisk na tkanki i wykonywane w odpowiednim tempie. Wykonuje się je z niewielką siłą, zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych, bez rozciągania skóry. Mówiąc inaczej masaż to takie oddziaływanie na tkanki, które prowadzi do uzyskania określonych zjawisk.

Podział masażu

Wyróżnia się wiele rodzajów masażu. Ogólny podział obejmuje:

  • masaż leczniczy stosowany w celu zapobiegania chorobom,
  • masaż sportowy pomaga w biologicznej odnowie,
  • masaż kosmetyczny pielęgnuje cerę oraz odpręża ciało i umysł.

Można także dokonać podziału masażu ze względu na rodzaj środka poślizgowego. Mówiąc inaczej nazwa masażu wiąże się z zastosowanym kosmetykiem. Mamy więc:

  • masaż tłusty – wykonuje się go przy użyciu olejków roślinnych, jest polecany dla osób z cerą dojrzałą, suchą i naczyniową;
  • masaż hydrofilny – podczas zabiegu używa się kremów nawilżających i wapozonu, czyli urządzenia wytwarzającego parę wodną lub zwykłej wody, jest polecany do każdej skóry;
  • masaż talkiem.

Wyróżniamy także masaż częściowy, podczas którego masowane są niektóre części ciała, oraz masaż ogólny, w trakcie którego masuje się całe ciało. Istnieje również podział na masaże specjalistyczne (stref mięśniowych, segmentarny, łącznotkankowy, okostnowy i drenaż limfatyczny) oraz masaże klasyczne (ręczne) i mechaniczne (wykonywane z zastosowaniem urządzeń).

Masaż – zasady wykonania

Przed masażem należy przeprowadzić wywiad z klientem, zdiagnozować skórę, określić przeciwwskazania i dobrać odpowiedni kosmetyk. Produkt poślizgowy nakładamy na dłonie, rozcieramy i rozgrzewamy, a potem aplikujemy na masowaną część ciała. Pacjent powinien leżeć tak, żeby wszystkie mięśnie były rozluźnione. Ruchy wykonujemy zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Pamiętaj, że nie masuje się węzłów chłonnych. Każdy ruch powtarza się kilka razy, stopniując odpowiedni nacisk.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój email nie będzie publikowany.

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.