Zabiegi pielęgnacyjne na stopy

Zadbaj o stopy na zimę. Zabiegi, kosmetyki, pielęgnacja

Cześć!

Zima za pasem, ale to nie o nasze brzuchy należy się martwić, lecz o nasze stopy. Ocieplane obuwie i wełniane skarpetki może i będą chronić je przed mrozem, ale czy to w 100% higieniczne rozwiązanie? No bo kiedy skóra i paznokcie u stóp nie mają wystarczająco dużo powietrza, to mogą pojawić się na nich różnego rodzaju niedoskonałości i choroby. Jak ich uniknąć? Odpowiedź jest tylko jedna: właściwa pielęgnacja.

Pielęgnacja stóp w pigułce

Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, wtedy warto przyjrzeć się stopom i sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych odcisków i uszkodzeń. Oględzinom podlega skóra na piętach i bokach palców – mogły się na niej pojawić zgrubienia, pęknięcia i przesuszenia. Jeżeli zauważysz jakieś niepokojące zmiany chorobowe, to natychmiast zgłoś się lekarza. Pamiętaj też, żeby uzupełnić zapasy kremów, pumeksów i tarek, które pomogą ci zadbać o odpowiednią kondycję skóry stóp i paznokci. Jednak nie tylko stopy wymagają przygotowania do zimy. Zadbaj również o obuwie – kup wkładki, które będą zapewniać ciepło i swobodną wymianę powietrza. Przyda się również odświeżający i dezynfekujący spray.

Jak pozbyć się modzeli i odcisków?

Najpierw zrób kąpiel z dodatkiem soli przeznaczonej do konkretnego problemu stóp. Produkty te mają właściwości aromaterapeutyczne i zmiękczające naskórek. Jeżeli nie przepadasz za takimi rozwiązaniami, to równie dobrze możesz użyć kremu z odpowiednim stężeniem mocznika. W ten sposób łatwiej ci będzie usunąć zgrubienia i odciski. Możesz użyć pumeksu, tarki klasycznej lub elektrycznej, frezarki rodem z salonu kosmetycznego.

Zimą pocą się stopy

Jeżeli masz problem z potliwością stóp, to udaj się do gabinetu podologicznego. Podolog przeprowadzi wywiad, w trakcie którego obejrzy twoje stopy oraz ustali, jak wygląda twoja higiena, w jakich butach chodzisz, jaki zawód wykonujesz i czy na coś chorujesz. Następnym etapem pielęgnacji stóp jest kąpiel w wodzie z dodatkiem soli lub ziołowych koncentratów, które odświeżają i dezynfekują skórę. Jeżeli na stopach pojawiają się pęknięcia, to podolog zastosuje maskę gojącą z zawartością olejków eterycznych, mydła medycznego, pantenolu, bisabololu i tłuszczów. Zabieg kończy się masażem i wmasowaniem kremu o działaniu przeciwpotnym i dezodorującym. W pielęgnacji pocących się stóp dobrze sprawdzą się preparaty z masłem Shea, olejem jojoba lub olejem manuka.

Co na zimne stopy?

Czy wiesz, że kiedy marzną stopy, to wtedy organizm hamuje ukrwienie i dostarczanie tlenu do narządów wewnętrznych? Zimne stopy są często dolegliwością wrodzoną, ale to schorzenie może być powodowane przez niskie ciśnienie, niedobór żelaza, zaburzenia ukrwienia, schorzenia tarczycy lub dolegliwości reumatyczne. Oprócz wizyty w gabinecie lekarskim można zastosować również kąpiel z rozgrzewającym koncentratem. W produkcie znajdują się następujące składniki: wyciąg z rozmarynu i papryki, witaminy E i te z grupy B. Koncentrat pobudza przemianę materii i ukrwienie skóry. Po kąpieli wykonuje się masaż z użyciem rozgrzewających kremów lub balsamów.

Zasady pielęgnacji stóp

  1. W pracy zmieniaj buty na lżejsze. Pozostawanie w zimowych butach w ogrzewanych pomieszczeniach przez dłuższy czas skończy się odciskami, przepoceniem, a nawet słabszym krążeniem krwi.
  2. Paznokcie skracaj bardziej niż latem. Nie będą ocierały się o buty i grube skarpety. Obcinając w taki sposób płytkę paznokci, zapobiegniesz wrastaniu i różnym uszkodzeniom. Ważne jest, żeby nie obcinać paznokci zbyt blisko skóry, bo można nabawić się podrażnień.
  3. Używaj kremów przeznaczonych do pielęgnacji stóp zimą. Będą to: natłuszczające i regenerujące kremy, preparaty antybakteryjne, przeciwpotne zasypki, odświeżające dezodoranty, peelingi zdzierające zgrubiały naskórek i nawilżające maseczki.
  4. Dbaj o stopy tak samo, jak robiłaś to latem. Pamiętaj o usuwaniu zgrubiałego naskórka z pięt, przycinaniu, piłowaniu i polerowaniu paznokci, malowaniu pazurków na modne kolory i relaksującym masażu.

A jak wy, dziewczyny, dbacie o stopy zimą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.