Hejka, dziewczyny, dzisiaj przychodzę do was z prostym pytaniem. Czy wiecie, jak przyspieszyć wzrost włosów?
Jako że jestem od kilku lat włosomaniaczką i przykładam naprawdę dużą wagę do tego, jak dbam o swoje włosy, mogę podzielić się z wami moimi sprawdzonymi sposobami na piękne, pełne blasku i długie pasma. Bez przedłużania i bez innych drogich zabiegów.
Jak dbać o włosy?
To, że o włosy trzeba dbać od środka, czyli od cebulek, to na pewno wiecie. Pozostaje jednak kwestia tego, czym dbać o włosy. Odżywką? Logicznie nie jest to dobry pomysł, bo odżywka działa tylko na martwą część włosa. Nie oznacza to, że w ogóle nie działa – zapewnia ochronę przed utratą wody, wygładza i ułatwia rozczesywanie. Są jednak lepsze sposoby, takie jak olejowanie skalpu, stosowanie wcierek i płukanek. One docierają do skóry głowy, są naturalne i działają najlepiej.
Zioła na porost włosów
Osobiście kocham pielęgnację opartą na ziołach. Uwielbiam ziołowe płukanki, maseczki i wcierki. Stosowanie ziół w pielęgnacji włosów jest dobrym sposobem nie tylko na porost włosów, ale też zapobieganie ich wypadaniu, zagęszczanie, wzmacnianie, dodawanie blasku, a nawet przyciemnianie.
Dla mnie zioła na porost włosów to składniki pielęgnacyjne z duszą, bo to właśnie z nich korzystały nasze babcie i prababcie. W czasach, kiedy dostępność kosmetyków była średnia, pozostawały tylko naturalne napary ziołowe, z których można było robić nie tylko domowe kosmetyki do włosów, ale też do twarzy i ciała.
Jakie zioła na porost włosów wybrać?
Główne pytanie w tym wpisie powinno brzmieć, jakie są najlepsze zioła na porost włosów i te, które hamują ich nadmierne wypadanie. Nie bójcie się, nie zostawię was z tą zagwozdką. Przedstawiam moich dwóch faworytów, czyli:
- pokrzywa – znajdziemy w niej bardzo bogaty zestaw składników mineralnych i witamin, dzięki którym doskonale odżywia włosy, wzmacnia i zapobiega ich wypadaniu; pokrzywa w pielęgnacji włosów działa też jak przyspieszacz wzrostu i ma silne właściwości detoksykujące; można ją kupić w formie gotowych herbatek, ale polecam poszukać np. w sklepach zielarskich liściastej pokrzywy suszonej (wiosną można też pokusić się o napary ze świeżej pokrzywy);
- skrzyp polny – to roślina o bardzo dużym stężeniu krzemionki (krzem to jeden z najważniejszych dla włosów minerałów), dzięki której pasma wzmacniają się i wyraźnie zmniejsza się ilość wypadających kosmyków; dalej przekłada się to na szybszy wzrost włosów i pojawienie się nowych, małych włosków, tzw. baby hair; oczywiście skrzyp także można kupić w formie gotowych herbatek, ale lepiej wybierać zioła ze sprawdzonych źródeł.
Ciekawostka: w slangu włosomaniaczek połączenie obu tych ziół nosi nazwę „skrzypokrzywy”. Śmiesznie, prawda?
Inne zioła na włosy
Co jeszcze warto stosować w formie naparów, które wcieramy w skórę głowy lub dodajemy do domowych maseczek? Oto równie popularne zioła na włosy, które mają bardzo ciekawe właściwości, ale osobiście stosuję je rzadziej:
- rozmaryn – pomaga wyeliminować nawracający łupież;
- mięta – wraz z octem łagodzi uczucie swędzenia i pieczenia skalpu;
- łopian – zwalcza łupież i łojotok, przeciwdziała wypadaniu włosów;
- tatarak – poprawia ukrwienie skalpu i pobudza wzrost włosów;
- nagietek – działa przeciwzapalnie, nawilża, eliminuje rudy odcień;
- brzoza – odkaża, działa przeciwłupieżowo, zapobiega wypadaniu włosów;
- bhringraj – indyjskie ziele na porost włosów i zapobieganie łysieniu.
Jak stosować zioła na włosy?
Tutaj jest dowolność. Część z nich, jak np. pokrzywę i skrzyp (lub mieszankę obu tych ziół) można stosować wewnętrznie, czyli jako zdrowotny napój. Picie ziół również poprawia kondycję włosów, ponieważ w ten sposób dostarczamy składniki odżywcze do cebulek włosów od środka.
Jeśli chodzi o zewnętrzne stosowanie ziół, to opcji mamy kilka. W moim przypadku wszystko zależy od tego, na co akurat tego dnia mam ochotę i czas. Za każdym razem rozpoczynam od zrobienia naparu z wybranego zioła – zalewam wrzątkiem w szklance, zaparzam pod przykryciem przez kwadrans, a następnie studzę. Taki odcedzony napar ziołowy używam jako:
- wcierkę do włosów,
- bazę do zrobienia domowej maseczki,
- płukankę do włosów,
- mgiełkę do spryskania włosów,
- dodatek do szamponu lub olejku.
Dodaj komentarz