Zaskórniki nie wyglądają estetycznie i są bardzo uciążliwe. Biorą się z nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, a bezpośrednio z zatykania porów i mieszków włosowych. Wyglądają jak biała kaszka lub czarne kropki na skórze. Kwestia estetyki to jedno, ale wszelkie zmiany skórne ulegają zakażeniom bakteryjnym, które w efekcie zamieniają się w ropne krosty.
Systematycznie pozbywam się zaskórników i moja cera wygląda lepiej. Swego czasu miałam z tym poważnym problem. Opowiem Wam o moich sprawdzonych sposobach na ten uciążliwy temat.
Sposoby na zaskórniki: oczyszczanie u kosmetyczki
„Moje sprawdzone sposoby”, czyli takie, które stosuję. Znajdują się wśród nich różne zabiegi u kosmetyczki lub dermatologa oraz domowe metody.
Najpierw opowiem o zabiegach u kosmetyczki, bo są bardzo skuteczne i dobrze działają na moją cerę.
1. Manualne oczyszczanie twarzy
Najpierw kosmetyczka nakłada specjalny preparat rozpulchniający i przysuwa do twarzy urządzenie na parę. Po 10 minutach zmywa kosmetyk z twarzy i wyciska zaskórniki. Po zakończeniu czynności dezynfekuje twarz, nakłada maskę ściągającą i krem. Polecam stosować zabieg od czasu do czasu, ponieważ skóra poddawana wyciskaniu może się rozciągać i pory będą rozszerzone. Manualne oczyszczanie twarzy jest dobrą metodą na usunięcie białej kaszki.
2. Peeling kawitacyjny
Profesjonalistka oczyszcza pory ultradźwiękami, przykładając do twarzy aparat emitujący fale dźwiękowe. Po zabiegu moja twarz jest oczyszczona, gładka, a koloryt jest wyrównany.
3. Złuszczanie kwasami
Najczęściej stosowany jest kwas migdałowy. Na twarz nakłada się środek, który reguluje pH i preparat kwasowy. Po 30 minutach kwas jest zmywany, a kosmetyczka nakłada na cerę krem z filtrem UV.
Sposoby na zaskórniki: oczyszczanie u dermatologa
Jeżeli mam naprawdę dużo zaskórników i nie mogę sobie z nimi poradzić, udaję się na zabiegi do dermatologa. Są to między innymi złuszczanie kwasami i mikrodermabrazja. Po pozbyciu się zrogowaciałego naskórka skóra pobudzona jest do produkcji kolagenu, a w efekcie wygląda młodziej.
Sposoby na zaskórniki: oczyszczanie laserowe
Wszystkie opisane przeze mnie zabiegi wymagają regularnego stosowania. Teraz opowiem o metodzie, która trwale usuwa zaskórniki. W tym celu używany jest laser. Jego światło odparowuje niedoskonałości skórne, które nie gromadzą się ponownie w gruczołach łojowych. Po kilku dniach od zabiegu pojawiają się małe strupki, ale szybko znikają. To bardzo bezpieczny zabieg wykonywany przez lekarza.
Sposoby na zaskórniki: jak radzę sobie z nimi w domu?
Moje domowe sposoby na pozbycie się zaskórników to regularne stosowanie peelingów, kremów oraz maseczek złuszczających.
Myję twarz wyłącznie kosmetykami do problematycznej, zanieczyszczonej cery. Mają postać żelu lub lekkiej pianki, nie mają w sobie tłuszczów i są pełne kojąco-łagodzących substancji, jak np. panthenol czy alantoina. W ten sposób można zmniejszyć stany zapalne domowym sposobem. Te kosmetyki są również pełne antybakteryjnych i nawilżających składników.
Raz w tygodniu wykonuję peeling drobnoziarnisty, jeżeli akurat nie mam żadnych otwartych ran czy zmian ropnych. A jeśli moja cera jest w bardzo złym stanie, używam łagodnego peelingu enzymatycznego. Nigdy nie zapominajcie o systematycznym złuszczaniu martwego naskórka, bo bez tego nie ma mowy o pięknej cerze.
Kremy złuszczające zapobiegają zatykaniu się porów, jednak najpierw polecam udać się do dermatologa i wspólnie wybrać kosmetyki. Kremy złuszczające zawierają kwasy owocowe i inne substancje, które akurat dla Waszej skóry mogłyby okazać się niebezpieczne.
Odnośnie maseczek polecam te na bazie glinek. Mają działanie ściągające, wyrównują koloryt skóry i znacznie ją wygładzają.
To moje sposoby na pozbycie się zaskórników. A jakie są Wasze?