alkohol w kosmetykach do twarzy

Alkohol w kosmetykach do twarzy i do włosów. Poznajemy działanie i rodzaje

Cześć!

Alkohol to nie tylko napój wyskokowy, po którym czujemy się weselsi i bardziej pewni siebie. Alkohol to także składnik wielu kosmetyków, również naturalnych. Należy do grupy substancji kontrowersyjnych, ale czy słusznie. Dziś poznasz rodzaje alkoholu i dowiesz się, jakie mają właściwości.

Właściwości alkoholu w kosmetykach

Alkohole zawarte w kosmetykach wykazują pewne właściwości, które są takie same dla różnych rodzajów tej substancji. Do wspólnych właściwości alkoholi należą:

  • działanie konserwujące,
  • działanie bakteriobójcze,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • działanie antydepresyjne,
  • rozpuszczają tłuszcz.

Alkohole w kosmetykach – rodzaje

  1. Etanol ma działanie odtłuszczające, przez co może uszkadzać hydrolipidową warstwę naskórka. Skutek? Skóra zacznie wydzielać większe ilości sebum. Z drugiej strony etanol poprawia skuteczność wcierek do głowy, pobudza cebulki włosowe i stymuluje wzrost włosów.
  2. Alkohol benzylowy występuje w olejkach eterycznych i jest często stosowany jako bakteriobójczy i przeciwgrzybiczy konserwant. Jest oficjalnie uznany za składnik bezpieczny i może być używany w produktach naturalnych.
  3. Alkohol cetylowy ma działanie emulgujące – zmiękcza naskórek i zapobiega utracie wody z naskórka. Podobnie jak alkohol wymieniony wyżej jest uznany za bezpieczny i może być stosowany w naturalnych preparatach.
  4. Alkohol cetylostearylowy silnie nawilża i emulguje, a do tego zmiękcza oraz uelastycznia skórę i włosy.
  5. Alkohol stearylowy ma mniejszą wchłanialność niż alkohol cetylowy. Zmiękcza naskórek, wygładza włosy i zapobiega nadmiernej ucieczce wody z naskórka.
  6. Alkohol izopropylowy działa bardzo podobnie do etanolu. Jednak po dłuższym stosowaniu silnie wysusza i uczula, a co gorsza zwiększa objawy trądziku i innych problemów ze skórą.

Czy kosmetyki bez alkoholu rzeczywiście istnieją?

Prawo kosmetyczne mówi, że kosmetyki bezalkoholowe to takie, które nie zawierają szkodliwego alkoholu wysuszającego skórę. Oczywiście wcale to nie oznacza, że w kosmetyku nie ma żadnego alkoholu. W produkcie znajdować się może alkohol woskowy lub tłuszczowy w formie ekstraktu lub rozpuszczalnika.

Czy alkohol w kosmetykach jest szkodliwy?

Jeżeli w składzie danego kosmetyku widzisz jakiś alkohol, to zapewne od razu kojarzy ci się z negatywnie działającą substancją. Nie zawsze tak jest, bo istnieją również alkohole, których działanie jest dobroczynne zarówno dla skóry, jak i samego produktu. Polegać może między innymi na wzmocnieniu działania substancji aktywnych i konserwowaniu danego preparatu. W tej ostatniej kwestii alkohole zastępują chemiczne i sztuczne środki konserwujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.