dolegliwości oczu

Bolą cię oczy? To może być choroba lub kosmetyczny mankament

Cześć!

Oczy to jeden z najważniejszych i zarazem najdelikatniejszych narządów w ludzkim ciele. Jeżeli zauważysz, że często są zaczerwienione lub bolą, to być może trzeba zgłosić się do lekarza. Wiedz, że nie zawsze musi to być tymczasowa dolegliwość. Sprawdź, co tak naprawdę może oznaczać ten dyskomfort.

Jakie są najczęstsze dolegliwości oczu?

Najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami oczu są:

  • pieczenie i zaczerwienienie,
  • opuchlizna powiek,
  • cienie i worki pod oczami,
  • jęczmień,
  • łzawienie oczu,
  • zapalenie spojówek.

Dolegliwości oczu – charakterystyka

1. Pieczenie i zaczerwienienie

Przyczynami tej dolegliwości są najczęściej: długie czytanie książek, oglądanie telewizji, praca przy komputerze, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, używanie drażniących kosmetyków do oczu, postępujące choroby oczu. Zaczerwieniona gałka oczna może świadczyć o: alergii, osłabionych naczyniach krwionośnych, niedostatecznej ilości snu lub negatywnym wpływie używek.

Aby złagodzić te dolegliwości, zaleca się stosowanie łagodzących kompresów. Najskuteczniejsze i zarazem najprostsze w zastosowaniu będą na przykład rumianek, mięta lub koper włoski. Te zioła zawierają flawonoidy, olejki eteryczne oraz substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, nawilżające i odżywcze.

2. Opuchlizna powiek

Za główną przyczynę upatruje się zatrzymywanie wody w tkankach, przeważnie z powodu przemęczenia i w wyniku spożywania dużej ilości soli z pożywienia. Obrzęk powiek może być także skutkiem różnych schorzeń organimu i narządów wewnętrznych, np.: nerek, układu krążenia lub procesów metabolicznych. Można zastosować okłady z lodu, jednak o wiele lepiej jest udać się do lekarza.

3. Cienie i worki pod oczami

Mogą być spowodowane nerwowością, brakiem snu, niewłaściwym odżywianiem się, wyczerpaniem organizmu, chorobami, niedoborami witamin. Może to być po prostu wada wrodzona. W celu złagodzenia tych dolegliwości należy: zwiększyć ilość snu, więcej i częściej wypoczywać, zdrowiej się odżywiać, stosować kosmetyki na bazie łagodzących i wzmacniających składników, stosować makijaż kamuflujący. Przyda się także masaż i okłady z czarnej herbaty, która zawiera garbniki i teinę – składniki pobudzające krążenie krwi

4. Jęczmień

Jest zazwyczaj spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Do objaw jęczmienia należą: zaczerwienienie, obrzęk i bolesność górnej lub dolnej powieki oka. Leczenie polega na stosowaniu medycznych produktów.

5. Łzawienie oczu

Oczy łzawią, gdy są poddane działaniu niskiej temperatury otoczenia lub intensywnego światła. Łzawienie oczu jest także reakcją obronną organizmu na uraz oka lub obecność ciała obcego w jego wnętrzu.

6. Zapalenie spojówek

Jest wywołane zakażeniem bakteryjnym, objawia się obrzękiem, świądem, pieczeniem i sklejaniem brzegów powiek po przebudzeniu. Zapalenie spojówek leczy się medycznie, w domu można stosować okłady z czarnej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.