olejek z eukaliptusa- właściwości

Czemu polubiłam olejek z eukaliptusa? Działanie, właściwości i efekty stosowania

Cześć!

Od jakiegoś czasu polubiłam naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin. Ich działanie jest o wiele lepsze niż tradycyjnych kosmetyków, a nawet tych z apteki. Jednym z moich ulubieńców jest olejek z eukaliptusa. Jak sprawdził się u mnie i w jaki sposób go używałam? Zapraszam na wpis.

Eukaliptus i misie koala

Tak, macie dobre skojarzenia: eukaliptus jest przysmakiem misiów koala. Oprócz tego jest dobrym surowcem na kosmetyki, w tym na olejek. Eukaliptus to roślina pochodząca z Australii, występuje także na wyspach zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jego działanie jest wykorzystywane w kosmetologii i medycynie naturalnej. Jakie ma właściwości i w jaki sposób go stosować, żeby przyniósł jak najlepsze efekty?

Jak pozyskuje się olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy pozyskuje się ze świeżych liści eukaliptusa podczas destylacji z parą wodną. Zawierają one bardzo dużą ilość garbników, fenoli i związków lotnych. Olejek z eukaliptusa jest bezbarwny, ale ma charakterystyczny zapach i smak. Czy wiesz, że jego aromat jest tak silny, że odstrasza komary, pchły i muchy.

Właściwości zdrowotne eukaliptusa

Eukaliptus ze względu na swoje lecznicze i pielęgnacyjne właściwości jest stosowany w medycynie i kosmetologii, w gabinetach kosmetycznych i w domach. Produkty z jego zawartością działają:

  • przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo i przeciwwirusowo;
  • uspokajająco i łagodząco;
  • leczniczo na drogi oddechowe;
  • rozluźniająco i ściągająco na śluzówkę górnych dróg oddechowych;
  • rozgrzewająco podczas masażu;
  • oczyszczająco na skórę;
  • łagodząco w przypadku migren i bólów reumatycznych;
  • stymulująco na układ krążenia.

Zastosowanie eukaliptusa

Eukaliptus ma ogromne zastosowanie. Używa się go w kosmetologii i farmaceutykach oraz produktach spożywczych. Znajdziemy go także w pastach do zębów, płynach do płukania, cukierkach odświeżających oddech, maściach rozgrzewających i szamponach. Dzięki eukaliptusowi produkty te mają działanie odświeżające, pobudzające i chłodzące.

Jak stosuję olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy stosuję na kilka sposobów: jako dodatek do kąpieli, preparat do inhalacji i kosmetyk na niedoskonałości skóry. Do wanny z ciepłą wodą dodaję kilka kropelek i zanurzam się w przyjemnie pachnącej mieszance. Jeśli jestem przeziębiona, to do miski z ciepłą wodą wkraplam olejek z eukaliptusa i przez kilka minut oddycham taką miksturą. Natomiast jako kosmetyk na skórę olejku używam tylko na miejsca zmienione chorobowo. Rozcieńczam go odrobiną wody i nakładam na cerę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.