mycie włosów sodą oczyszczoną

Czy mycie włosów sodą oczyszczoną to dobry pomysł? Sprawdzam!

Czas na kolejny wpis z serii „testuję dziwne sposoby z internetu”. 

Tym razem sprawdzam, czy mycie włosów sodą oczyszczoną jest możliwe i jak wpływa to na ich kondycję. Jeśli chcecie wiedzieć, czy warto zamienić szampon na sodę oczyszczoną, koniecznie przeczytajcie. 🙂

SODA OCZYSZCZONA W KOSMETYCE

Jeśli jesteście ekomaniaczkami, to pewnie doskonale znacie sodę. Remedium na wszystkie problemy. Doskonały, uniwersalny i niezastąpiony środek. Swoje miejsce znalazła także w kosmetyce.

Dlaczego wykorzystujemy sodę w pielęgnacji?

  • To naturalny środek antybakteryjny, który łagodzi podrażnienia, detoksykuje i doskonale oczyszcza.
  • Ma zasadowe pH, więc otwiera łuski włosów i pomaga np. wypłukiwać nieudany kolor z włosów lub wchłaniać się substancjom odżywczym z odżywek, masek i olejów.
  • Świetnie neutralizuje brzydkie zapachy, dzięki czemu zapewnia świeżość włosom i skórze na dłużej.
  • Jest skutecznym środkiem pochłaniającym nadmiar sebum, więc sprawdzi się jako matujący puder antybakteryjny lub suchy szampon.

To najważniejsze, choć nie jedyne właściwości sody oczyszczonej. Jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce dlatego, że jest naturalnym zamiennikiem dla wielu innych produktów przepełnionych chemią. Dziś, gdy podchodzimy do pielęgnacji świadomie, to naprawdę się liczy.

MYCIE WŁOSÓW SODĄ OCZYSZCZONĄ

Soda oczyszczona zamiast szamponu? To działa, choć trzeba wiedzieć, że nie będzie się tak pieniła jak tradycyjny kosmetyk.

Zasada działania sody oczyszczonej jest prosta – oczyszcza dogłębnie, ponieważ ma zasadowy odczyn i otwiera łuski włosów. To sprawia, że odrobina sody oczyszczonej jest w stanie oczyścić włosy naprawdę dokładnie z łoju, resztek kosmetyków, kurzu i toksyn. A wiadomo, że takie oczyszczanie jest włosom raz na jakiś czas potrzebne.

Uwaga! Zbyt częste mycie włosów sodą nie jest dobre!

Warto mieć na uwadze, że tak silne, domowe zabiegi nigdy nie są dobrym rozwiązaniem na długo. Jednorazowe umycie włosów sodą oczyszczoną to bardzo dobry pomysł, ale w dalszej perspektywie może niszczyć włosy, wysuszać je i podrażniać skórę.

Ja używam sody oczyszczonej raz (max. 2 razy) w miesiącu, żeby pozbyć się z włosów i skóry głowy zalegających resztek kosmetyków. Na co dzień używam łagodnego szamponu bez SLS i pielęgnuję włosy olejami.

DOMOWY SZAMPON. JAK MYĆ WŁOSY SODĄ?

Mycie włosów sodą oczyszczoną niewiele różni się od typowego mycie. Poza tym, że wykorzystuje się do tego sodę zamiast szamponu. Na koniec też trzeba zrobić kwaśną płukankę i sama procedura mycia nie zajmuje wiele więcej czasu. Nie jest to trudne.

Niektórzy wykorzystują do tej samą sodę, którą mieszają z wodą (proporcje: łyżka sody na pół szklanki wody) i tym nacierają włosy. Osobiście wolę mieszankę z szamponem.

Przepis na mocno oczyszczający szampon z sody

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka szamponu z SLS
  • 0,5 kubka czystej wody

Jak myć włosy sodą? Najpierw trzeba je zmoczyć. Potem wylać na nie mieszankę sody, wody i szamponu. Delikatnie wmasować w skórę głowy, przeciągając trochę piany na włosy. Odczekać 2 minuty i spłukać dwukrotnie. Na koniec zastosować płukankę octową (albo inną kwaśną płukankę), żeby domknąć łuski włosów i nadać im gładkość.

Ciekawostka!

Zauważyłam, że włosy umyte sodą oczyszczoną są wyraźnie lepiej oczyszczone (to czuć), ale – co ważniejsze – przetłuszczają się o wiele wolniej, a więc nie trzeba ich tak często myć.

A wy? Myjecie włosy sodą oczyszczoną? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.