Jak dbać o wrażliwą skórę?

Jak dbać o wrażliwą skórę? Objawy, przyczyny i pielęgnacja

Siemka!

Skóra wrażliwa jest bardzo trudna w pielęgnacji. Nie wiesz, kiedy spotka cię coś niemiłego lub jaka będzie reakcja na nowy kosmetyk. Co więcej leczenie objawów może być bardzo trudne. Ciężko jest bowiem pokonać podrażnienia, uszkodzenia naskórka, pieczenie lub swędzenie. Jeżeli zmagasz się z takimi problemami, to sprawdź, jak skutecznie sobie z nimi poradzić.

Skóra – po co nam ona?

Skóra jest bardzo ważnym organem człowieka, bo pełni dwie podstawowe funkcje: chroni przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz i jednocześnie łączy nas z otaczającym nas światem. Jest więc zaporą dla mikroorganizmów, promieni słońca, środków chemicznych i uszkodzeń mechanicznych. A jak dobrze wiemy, ilość tych szkodliwych czynników zewnętrznych z dnia na dzień się zwiększa. Tymczasem nasza skóra nie zawsze reaguje w odpowiedni sposób na otaczające nas środowisko. Pojawiają się wtedy sygnały, że nabiera cech wrażliwości.

Jaka jest skóra wrażliwa?

O skórze wrażliwej mówi się wtedy, gdy wykazuje ona mniejszą tolerancję na czynniki środowiskowe (wiatr, słońce, zimno), kosmetyki, zanieczyszczenia. Co więcej wrażliwości może towarzyszyć jeden ze stanów skóry: łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik pospolity, łuszczyca. W takim wypadku mamy do czynienia ze skórą bardzo wrażliwą, która jest trudna w leczeniu, a stosowanie leczniczych preparatów może się przyczynić do zaostrzenia reakcji alergicznych.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Objawy wrażliwej skóry można podzieli na subiektywne i obiektywne. Do tej pierwszej grupy należą między innymi: uczucie ściągnięcia, świąd, kłucie, pieczenie i ból. Co ciekawe takie objawy mogą się wiązać z występowaniem depresji lub innymi schorzeniami psychicznymi. Objawami obiektywnymi są zaś: widoczne przesuszenie i złuszczanie naskórka, rumień (zaczerwienienie skóry) i obrzęk.

A jak skóra wrażliwa reaguje na kosmetyki? Można zaliczyć tu między innymi:

  • podrażnienie skóry (pieczenie, świąd, kłucie) wynikające z chemicznego działania kosmetyków, występuje nagle lub po kilki minutach;
  • wypryski, zaczerwienienie i złuszczanie skóry, co jest uzależnione od czasu działania i stężenia substancji w kosmetyku oraz od indywidualnych predyspozycji człowieka;
  • alergiczne zmiany na skórze, które występują po jakimś czasie od zastosowania produktu i u osób, które są uczulone na daną substancję;
  • zmiany fotoalergiczne – alergia na dany składnik lub kosmetyk powstała z udziałem światła.

Skóra wrażliwa – przyczyny

Skóra może nabrać cech wrażliwości w związku z działaniem wielu czynników. Przyczyny, które wywołują taki stan rzeczy, to:

  • alergia na produkty do pielęgnacji,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu bariery naskórkowej,
  • nagła zmiana temperatury,
  • czynniki psychiczne,
  • schorzenia towarzyszące: AZS, ŁZS, trądzik różowaty, popękane naczynia krwionośne.

Czy wiesz, że skóra twarzy częściej wykazuje uwrażliwienie i jest bardziej podatna na podrażnienia? Dzieje się tak dlatego, że na twarzy jest większe skupisko naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych oraz ma mniejszą warstwę rogową naskórka, przez co jest bardziej narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych. A te dzieli się na pięć grup:

  1. Środowiskowe: zanieczyszczenia, dym papierosowy.
  2. Fizykalne: promieniowanie ultrafioletowe, gorąco, zimno, wiatr, klimatyzacja.
  3. Kontaktowe i związane ze stylem życia: kosmetyki, woda, dieta, używki.
  4. Natury psychicznej: stres, emocje.
  5. Hormonalne: cykl menstruacyjny, menopauza.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą w domu i w gabinecie kosmetycznym?

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji skóry trądzikowej jest unikanie czynników powodujących wyżej wymienione objawy. Dlatego nie należy stosować preparatów zawierających kwas salicylowy, mocznik, substancje zapachowe i barwiące. Zaleca się używanie produktów z witaminą A lub jej pochodnymi, kwasami AHA lub PHA. Kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej muszą być hipoalergiczne, dające ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, regenerujące hydrolipidową barierę naskórka. Co więcej produkty przeznaczone do skóry wrażliwej powinny nawilżać, działać przeciwzapalnie i wzmacniać naczynia krwionośne.

Do domowej pielęgnacji skóry wrażliwej używaj preparatów o lekkiej formule i naturalnym składzie, a buzię myj w bardzo zachowawczy sposób. Do oczyszczania cery suchej stosuj delikatne mleczka, do cery bardzo wrażliwej – wodę termalną, do cery mieszanej – płyny micelarne, do cery łojotokowej – syndety, które łatwo zmywają się z powierzchni skóry.

Zwróć uwagę, czy produkty do mycia włosów drażnią twoją cerę. Jeżeli tak, to zmień je na bardziej łagodne lub pomyśl o nowym sposobie mycia głowy. Do peelingu skóry używaj łagodnych preparatów z zawartością roślinnych enzymów. Ich działanie polega na rozpuszczaniu martwego naskórka bez konieczności tarcia. W pielęgnacji skóry wrażliwej ważna jest również ochrona przed promieniowaniem UV za pomocą filtrów i witaminy E oraz nawilżanie z zastosowaniem produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym powinna być podobna do tej domowej. W oczyszczaniu można zastosować oxydermabrazję lub peeling kawitacyjny. Jonoforeza lub sonoforeza są świetnymi rozwiązaniami w łagodzeniu nadwrażliwości i reakcji naczyń krwionośnych na czynniki zewnętrzne. Pomocne będą także maski z kolagenu i alg, światłolecznictwo oraz powierzchniowe peelingi kwasem migdałowym i peelingi chemiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.