glinka zielona w kosmetyce

Moja ukochana zielona glinka. Jakie ma właściwości? Jak działa? Jak ją stosować?

Dziewczyny!

Ostatnio bardzo mocno zainteresowałam się właściwościami glinek i możliwościami zastosowania ich w swojej pielęgnacji. Właściwie to nie jestem w stanie się już wyobrazić sobie moich codziennych rytuałów bez glinek. Szczególnie ukochałam sobie mocno oczyszczającą glinkę zieloną. <3

Ten wpis chciałabym poświęcić właśnie jej – zielonej glince. Chcę przedstawić ją krótko i opowiedzieć o mojej ulubionej masce z zielonej glinki, którą każda z was może przygotować samodzielnie w domu.

Sprawdźcie, czego jeszcze nie wiecie o zielonej glince!

Glinka – sproszkowany minerał ilasty (z greckiego ‘ilos’ oznacza ‘błoto’), który bywa wykorzystywany jako surowiec leczniczy i kosmetyczny, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze i wspomaga leczenie ran.

Oczywiście wyróżnia się różne rodzaje glinek: białe, różowe, żółte, niebieskie, ale ja uwielbiam glinkę zieloną. Wszystkie one różnią się właściwościami, ale to właśnie zielona glinka oczyszcza najsilniej.

Tajemnice zielonej glinki

Czy wiecie, jakie tajemnice kryje w sobie zielona glinka?

Glinka zielona ma oczywiście zabarwienie zielonkawe, na co wskazuje nieprzypadkowa nazwa. W sproszkowanej postaci jest to jaśniejszy kolor, ale po wymieszaniu z wodą lub hydrolatem bardzo, bardzo intensywna butelkowa zieleń. Co ciekawe, zieloną glinkę można też pić, co ma dawać wiele korzyści zdrowotnych. Najczęściej jednak stosowana jest zewnętrznie jako naturalny i bardzo skuteczny kosmetyk.

Glinka zielona – rodzaje

Dużym zaskoczeniem było dla mnie, że wyróżnia się dwa rodzaje glinki zielonej. Tak, dobrze czytacie: nie dość, że mamy ogólny podział glinek, to jeszcze konkretna glinka też może mieć swój podział.

Rodzaje glinki zielonej są następujące:

  • glinka zielona montmorillonite, którą wydobywa się na południu Francji w regionie Montmorillon (stąd nazwa); zawiera ponad 20 soli mineralnych i zestaw innych mikroelementów w swoim składzie;
  • glinka zielona illite, czyli ta pochodząca z USA ze stanu Illinois (stąd też nazwa), którą po raz pierwszy wydobyto w pierwszej połowie XX wieku i odkryto jej cenne działanie lecznicze i regulujące.

Którą zieloną glinkę wybrać?

Obie są tak samo skuteczne, dlatego przy podejmowaniu decyzji, którą glinkę wybrać, warto kierować się jej jakością. Wyznacznikiem jest kolor – im glinka bardziej zielona i nasycona kolorem, tym świeższa i lepsza.

Patrzcie też oczywiście na skład, żeby nie kupić glinki z niepotrzebnymi dodatkami np. konserwantami, aromatami, barwnikami. INCI powinno być proste: 100% zielona glinka (100% green clay). Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że produkt będzie bogaty w składniki odżywcze.

Co zawiera glinka zielona?

A w składzie zielonej glinki plejada najlepszych składników mineralnych, czyli: przyspieszający gojenie ran krzem, zapobiegający stanom zapalnym magnez, poprawiający napięcie skóry wapń, ujędrniający i chroniący przed UV selen, korygujący zmarszczki magnan, wspomagający odbudowę komórkową fosfor, regulująca pracę gruczołów łojowych miedź, a także przyspieszające syntezę kolagenu żelazo i wiele, wiele innych.

Ze składników biorą się oczywiście właściwości, czyli to, jak działa zielona glinka i do czego warto ją zastosować.

Działanie zielonej glinki w kosmetyce

  1. Absorbuje toksyny i doskonale oczyszcza skórę.
  2. Ma działanie odkażające i łagodzi podrażnienia.
  3. Dogłębnie odżywia, dzięki bogactwu minerałów.
  4. Reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.
  5. Zmniejsza zmiany trądzikowe i działa ściągająco.
  6. Ujędrnia i opóźnia procesy starzenia się skóry.
  7. Rozjaśnia, ujednolica i rozświetla cerę.

Glinka zielona to przede wszystkim naturalny kosmetyk mocno oczyszczający – jej zdolność do absorpcji toksyn i innych zanieczyszczeń, a także świetne działanie przeciwzapalne sprawia, że nie ma lepszego składnika maseczek oczyszczających.

Co ważne, glinkę zieloną można stosować nie tylko na twarz, ale również na skórę głowy, zwłaszcza tę problematyczną.

Maseczka z glinki zielonej – wskazówki

Zrobienie domowej maseczki z glinki to żaden problem! Wystarczy wymieszać glinkę z wodą (może być zwykła, może być termiczna) lub dowolnym hydrolatem, pamiętając o zachowaniu proporcji 1:1.

Oczywiście ten podstawowy przepis na maseczkę z zielonej glinki można dowolnie modyfikować, dodając np.:

  • oleje roślinne (migdałowy, arganowy, jojoba),
  • olejki eteryczne (lawendowy, rozmarynowy),
  • kwas hialuronowy 1% lub 3%,
  • jogurty naturalny, kefir lub maślanka,
  • naturalny miód lub wosk pszczeli,
  • witaminy A i E w kroplach.

Moja ulubiona maska z zielonej glinki

Ja mam oczywiście swój ulubiony przepis na maseczkę z zielonej glinki, któremu jestem wierna od bardzo dawna, bo świetnie działa na moją mieszaną cerę.

Przepis: nabieram 2 łyżki sproszkowanej zielonej glinki, dodaję do niej 1 łyżkę wody termalnej, tyle samo doskonale wchłaniającego się oleju migdałowego i kilka kropli kwasu hialuronowego 1% – mieszam, nakładam na twarz na 15-20 minut i zmywam ze skóry.

Czemu uważam, że to najlepszy przepis na maskę z zielonej glinki?

Nie tylko dlatego, że sprawdza się na mojej cerze. Po prostu to maseczka z glinki zielonej, która ma najlepszą konsystencję (nie spływa z twarzy, ale też łatwo się nakłada) i działa kompleksowo: glinka oczyszcza, kwas hialuronowy nawilża, a olej zapobiega utracie nawilżenia. Mamy tu i emolient, i humektant, i substancje detoksykujące.

Sprawdźcie same, jak to działa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.