popękane naczynka na nogach

Popękane naczynka na nogach – skąd się biorą i jakie mam na nie sposoby?

Na nogach mogą występować dwa rodzaje rozszerzonych naczynek: pajączki i siateczka podskórna. Pajączki, a dokładnie pajączki śródskórne, to inaczej teleangiektazje, czyli rozszerzone do średnicy około milimetra naczynka włosowate położone płytko pod skórą. Pajączki przypominają pajęcze odnóża – stąd ich nazwa. Zwykle mają kolor niebieskosiny lub brunatnoczerwony i nie są wyczuwalne pod palcami. Z kolei siateczka podskórna to inaczej cienkościenne żyły siatkowate, które znajdują się w głębokiej warstwie skóry. Rozszerzają się pod wpływem różnych czynników i w konsekwencji tworzą podskórną wyraźną, niebieską siateczkę wielkości około trzech milimetrów. Popękane naczynka mogą występować zarówno na łydkach, jak i na udach. Same w sobie nie są niebezpieczne, ale ich pojawienie się może zwiastować niewydolność żylną kończyn dolnych. Skąd się biorą popękane naczynka na nogach i jakie mam na nie sposoby?

Skąd się biorą popękane naczynka na nogach?

Pajączki i siateczka podskórna mogą pojawić się z wielu przyczyn i w różnym wieku. Osoby, których krewni mieli chore żyły, są na nie bardziej narażone. Ponieważ zmiany hormonalne osłabiają ścianki naczynek oraz zmniejszają ich zdolność do kurczenia się i rozciągania, na problemy z pajączkami mogą skarżyć się zarówno młodzi ludzie w wieku dojrzewania, jak i kobiety w ciąży lub w okresie menopauzy.

Skłonność do pajączków nasila się właśnie w czasie ciąży. Dzieje się tak wskutek burzy hormonalnej i – będącej jej konsekwencją – dużo większej ilości krwi, która krąży w organizmie i powoduje powiększenie się żył. Na poszerzanie się naczynek wpływa także nadwaga, brak ruchu, ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony i dojrzały wiek.

Sposoby na popękane naczynka

Istnieją skuteczne sposoby na popękane naczynka na nogach. Zarówno ich dobór, jak i efekty leczenia zależą od tego, czy chcecie zlikwidować pojedyncze naczynko, czy siateczkę naczynek ułożonych obok siebie.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu preparatów powodujących zarastanie (czyli obliterację) naczynka. Jeżeli naczynko jest niewielkie, wystarczy jedna wizyta, ale w niektórych przypadkach zabieg wymaga wielokrotnego powtórzenia.

Poza zwykłą skleroterapią istnieje jeszcze skleroterapia piankowa Tessariego, które polega na wstrzykiwaniu do naczynka spienionego środka farmakologicznego. Zabieg zamyka przepływ krwi i tym samym powoduje zanikanie siatki pajączków. Lekarze często zamykają naczynka za pomocą lasera pulsującego, którego światło jest pochłaniane przez czerwony barwnik krwi i niszczy ścianki naczynka od środka; po pewnym czasie te ostatnie są pochłaniane przez sąsiadujące tkanki. Ten zabieg może być wykonywany po skleroterapii.

Elektrokoagulacja to kolejny zabieg, który pozwala pozbyć się pajączków na nogach. Polega on na wykorzystaniu prądu o działaniu ścinającym białko w ścianach naczyń krwionośnych. Ostatecznie ściany zostają wchłonięte przez układ limfatyczny, a następnie wydalone. Aby problem nie powrócił, warto przyjmować preparaty i leki flebotropowe, na przykład na bazie wyciągów z kasztanowca lub rutyny; wzmacniają one ściany naczyń włosowatych i zmniejszają ich kruchość.

Jakie są Wasze sposoby na popękane naczynka na nogach? Zaproponujecie coś ciekawego? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.