Powiedz mi, jakie masz włosy. Ja powiem Ci, jak o nie zadbać!

Cześć, Piękne 🙂

Dziś wpis o włosach, a dokładnie o tym, jak dbać o włosy różnego typu. Wiadomo, że u każdej z nas są nieco inne, a w związku z tym mamy też inne problemy w pielęgnacji. To dlatego postanowiłam omówić te najważniejsze typy włosów. Mam nadzieję, że będzie to przydatna ściągawka.

Jaki masz typ włosów?

Najpierw krótki wstęp o tym, jakie wyróżniamy typy włosow. Nie jest to wiedza tajemna, ale często mamy problem z dopasowaniem się do konkretnego typu.

Po pierwsze dzielimy je pod względem budowy na:

  • włosy niskoporowate, gładkie, proste, o zamkniętych łuskach,
  • włosy średnioporowate, puszące się, o średnio rozchylonych łuskach,
  • włosy wysokoporowate, zniszczone, o rozchylonych łuskach.

Dużo częściej posługujemy się jednak podziałem na:

  • włosy suche, czyli pozbawione nawilżenia, matowe, kruche,
  • włosy normalne, czyli nie wyróżniające się niczym szczególnym,
  • włosy przetłuszczające się, czyli tracące świeżość zbyt szybko,
  • włosy zniszczone, czyli osłabione, łamliwe, rozdwajające się.

Oczywiście to nie wszystkie typy włosów, które istnieją! Często bywa tak, że nasze włosy da się przyporządkować do kilku kategorii, bo np. przetłuszczają się u nasady, a są suche i zniszczone na końcach. Albo, że mamy z nimi jakimś określony problemy i wtedy mówimy, że są to: włosy z łupieżem, włosy rozdwajające się, włosy wypadające, włosy puszące się, włosy elektryzujące się, włosy farbowane itd. Wymieniać można długo.

Nic dziwnego, że bardzo często po prostu nie wiemy, jak dbać o swoje włosy. Każdy z tych rodzajów wymaga w pielęgnacji czegoś innego. I właśnie o tym postanowiłam opowiedzieć w tym wpisie.

Jak dbać o włosy?

WŁOSY SUCHE

Koniecznie pomyśl o nawilżaniu! Nie tylko od zewnątrz, ale też wewnętrznie. Pij minimum 1,5 litra wody dziennie, a w pielęgnacji stosuj maski humektantowe np. z aloesem, miodem, gliceryną czy algami morskimi. Dostarczą włosom niezbędne nawilżenia. Nie zaszkodzi też olejowanie włosów np. olejem arganowym, który ochroni suche włosy np. przed słońcem i zapobiegnie utracie cennej wody.

WŁOSY ZNISZCZONE

W tym przypadku trzeba pomyśleć już o dużo bardziej intensywnej pielęgnacji, choć nawilżanie i odżywianie to nadal podstawa. Włosom zniszczonym potrzebne jest jednak coś, co je odbuduje, a najlepiej robi to keratynowa maska do włosów. Dlaczego? To proste: keratyna to proteina, z której zbudowane są włosy, więc potrafi uzupełnić ubytki i wzmocnić pasma od środka. Sekret regeneracji jest więc następujący: myjemy włosy, nakładamy maskę z keratyną na 15 minut, spłukujemy, a potem stosujemy olejek np. arganowy, makadamia, jojoba.

WŁOSY PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ

Co stosować na włosy z tendencją do przetłuszczania się? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie należy ich przesuszać. To może prowadzić, że wpadniesz w błędne koło: przesuszona skóra będzie produkowała jeszcze więcej ochronnego łoju i w konsekwencji włosy zaczną się przetłuszczać jeszcze bardziej. Lepszym rozwiązaniem jest nawilżanie włosów i stosowanie produktów oczyszczających np. z węglem lub glinką (to może być maska, szampon, wcierka). Warto wykorzystać też olej rycynowy, który znany jest z tego, że przywraca równowagę skórze i reguluje pracę gruczołów łojowych.

WŁOSY Z ŁUPIEŻEM

Niebezpośrednią przyczyną łupieżu bardzo często jest przetłuszczanie się skóry głowy i jej niedokładne oczyszczanie. Stąd pielęgnacja włosów z łupieżem jest podobna do tego, jak należy dbać o włosy tłuste. Podstawa to nawilżanie i odżywianie, do tego dokładne oczyszczanie skóry głowy (szamponem węglowym, maską z glinką) oraz olejowanie olejem rycynowy. Ratunkiem jest też szampon przeciwłupieżowy np. z pirytonianem cynku.

WŁOSY NIEZDYSCYPLINOWANE

Wszystkie te włosy, które nie chcą poddać się szczotce, puszą się, elektryzują i są trudne do ułożenia, trzeba odpowiednio zdyscyplinować. Oprócz standardowej pielęgnacji warto stosować na nie produkty, które ułatwiają stylizację np. olejki lub mgiełki. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odżywka do włosów z jedwabiem, który wygładza włosy i ułatwia ich rozczesywanie. Jedwabiu warto szukać też w innych kosmetykach np. szamponach czy maskach. To proste i skuteczne rozwiązanie, które pomaga zdyscyplinować włosy.

WŁOSY FARBOWANE

Tutaj bez żadnych zaskoczeń. Włosy farbowane bardzo często są zniszczone, więc przydadzą im się proteiny np. keratyna, jedwab, proteiny mleka, soi lub pszenicy. Podstawa to nawilżanie, odżywianie i regeneracja. Warto stosować na nie olejki np. olej arganowy, który zapewnia ochronę przed słońcem i ograniczy płowienie koloru, matowienie włosów i ich przesuszanie.

WŁOSY WYPADAJĄCE

Jeśli mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów, rozwiązanie może być tylko jedno: wcierki. Pobudzają mikrokrążenie w skórze głowy, dostarczają cenne składniki odżywcze i wzmacniają cebulki. Wcierki mogą być olejkowe np. na bazie oleju rycynowego, który świetnie wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost, a także ziołowe np. pokrzywowo-skrzypowa, z czarnej rzepy czy gorczycowa.

WŁOSY ROZDWOJONE

Najgorzej sprawa wygląda, gdy mamy rozdwojone końcówki, bo prawda jest taka, że nie da się ich już scalić (wbrew temu, co obiecują niektórzy producenci kosmetyków do włosów). Najpierw więc polecam wizytę u fryzjera, który prośbę o ścięcie TYLKO końcówek potraktuje śmiertelnie poważnie. Potem warto wprowadzić do pielęgnacji włosów oleje np. arganowy, migdałowy lub z nasion bawełny, które ochronią końcówki przed rozdwajaniem się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, temperatury czy słońca. Dobry kosmetyk dla włosów rozdwajających się to również płynny jedwab, który wygładza, ochrania, a jednocześnie regeneruje, bo przecież jest to proteina.

To by było na tyle ode mnie, jeśli o pielęgnacji różnych rodzajów włosów chodzi. Dajcie znać, czy może wskazówki Wam pomogły.

Buziaki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.