Trądzik u dorosłych

Rozpoznanie wroga! Jak pozbyć się trądziku u dorosłych?

Dziewczyny,

kojarzycie ten popularny na YouTube filmik, w którym blogerka pokazuje swój make-up krok po kroku, ale… w odwrotną stronę? Najpierw widzimy perfekcyjnie umalowaną kobietę, a na samym końcu dziewczynę z naprawdę dużym problemem. Tym problemem jest trądzik.

Gdy oglądałam ten film naszła mnie pewna refleksja…

My, kobiety, zdecydowanie zbyt często maskujemy niedoskonałości. Zdaję sobie sprawę, że nałożenie dwóch warstw fluidu i przypudrowanie nosa jest prostsze, ale to droga na skróty. Problem będzie nadal, a my bez makijażu będziemy się czuć nieswojo.

Czy też masz trądzik, mimo że jesteś po 30-ce?

To nie jest wyłącznie twój problem. Trądzik dotyka coraz więcej dorosłych osób. Czas z tym skończyć, bo trądzik u dorosłych to sprawa, której nie należy bagatelizować. Nie leczony może przerodzić się w wiele innych problemów skórnych, które będą się ciągnęły za nami latami. Dlatego zachęcam was, żebyście rozwiązywały problem z trądzikiem u podstaw, zamiast się z tym ukrywać.

Przecież nie jestem już nastolatką…

Musicie wiedzieć, że trądzik u dorosłych zdecydowanie różni się od młodzieńczego – lokalizacją zmian oraz ich rodzajem.

Nastolatkowie mają mniejszy problem, bo więcej u nich drobnych zmian. Dorośli są natomiast narażeni na krostki i grudki, którym z reguły towarzyszy stan zapalny. Trądzik u dorosłych najczęściej lokalizuje się w dolnej części twarzy, na brodzie, szyi, dekolcie oraz plecach – po tym również można poznać, że nie mówimy już o trądziku młodzieńczym.

Niestety nie obowiązuje tutaj zasada „skoro za młodu nie miałam trądziku, to jako dojrzała kobieta też go nie będę miała”. Trądzik po raz pierwszy może pojawić się u nas dopiero w dorosłym życiu i trzeba być na to przygotowanym.

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Co powoduje trądzik u dorosłych? To dobre pytanie na początek tego wpisu. Jeśli poznamy przyczyny tego problemu, łatwiej będzie nam dopasować odpowiednią pielęgnację.

Najczęstsza przyczyna trądziku dorosłych to zmiany hormonalne tj. wzrost stężenia męskich hormonów płciowych (androgenów). Tak, kobiety również mają męskie hormony, ale w zdecydowanie mniejszej ilości. To przez nie trądzik pojawia się u nas zazwyczaj przed miesiączką, bo właśnie wtedy wzrasta ich poziom. Większy kłopot to nienaturalne wahania poziomu tych hormonów. To one mogą być przyczyną przewlekłego trądziku. Co konkretnie go powoduje?

Trądzik u dorosłych najczęściej pojawia się, gdy:

 • jesteśmy narażeni na przewlekły stres, pośpiech i zmęczenie;
 • często przebywamy w klimatyzowanych/ogrzewanych pomieszczenia (suche powietrze);
 • używamy kosmetyków, które zatykają pory np. z olejami mineralnymi;
 • przejmujemy steroidy, leki przeciwdrgawkowe lub antykoncepcję;
 • w naszej rodzinie pojawiał się już ten problem (trądzik jest dziedziczny);
 • spożywamy zbyt dużo ostrych potraw i słodyczy,
 • nadużywamy używek: przede wszystkim alkoholu oraz papierosów.

Jak zwalczyć trądzik u dorosłych?

Zmartwię was – w pewnym wieku leczenie trądziku przestaje być łatwe. Zmiany u osób dorosłych bardzo trudno poddają się leczeniu, a niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że pozostaniemy z bliznami i przebarwieniami na naszej twarzy.

Zapamiętaj, standardowa pielęgnacja przeciwtrądzikowa nie jest skuteczna u dorosłych! Podkradanie żelu do mycia twarzy od nastolatki nie jest dobrym pomysłem…

Najprostsze, co można zrobić, to zarezerwowanie wizyty u dermatologa. Wizyta lekarska to najpewniejszy sposób na poznanie przyczyn trądziku. Jeśli dowiemy się, czy w naszym przypadku winą są zmiany hormonalne, czy może stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji, czy jednak jakieś inne choroby – dużo łatwiej zaplanujemy leczenie. Ten problem powinien być skonsultowany z dermatologiem, bo to on najlepiej określi, co stosować na trądzik. Mogą to być preparaty zewnętrzne lub przyjmowane doustnie tabletki.

Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych domowymi sposobami?

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, czyli stosowanie produktów, które mają odpowiedni skład. Cera trądzikowa polubi się z kosmetykami o możliwie jak najprostszym składzie, które mają bardzo silne właściwości nawilżające. Krem na trądzik u osób dorosłych powinien zawierać:

 • retinol – sprzyja odnowie komórkowej;
 • witaminy C i E – działają antyutleniająco;
 • wyciąg z alg lub aloes – silnie nawilżają;
  kwas salicylowy lub glikolowy – zmiękczają naskórek;
 • witaminę B3 – wspomaga leczenie trądziku;
 • cynk i siarkę – mają właściwości przeciwtrądzikowe.

Bardzo ważne w pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej oczyszczanie. Najgorsze, co możemy zafundować swojej cerze to pójście spać w niezmytym makijażu albo stosowanie silnie wysuszających żeli do mycia. Trądzik u dorosłych może się nasilać, jeśli nasza skóra się przetłuszcza, dociera do niej wiele toksyn i zanieczyszczeń. Dlatego trzeba ją oczyszczać regularnie – zawsze rano i wieczorem.

Przy czym oprócz oczyszczania ważne jest też nawilżanie – zawsze po umyciu twarzy stosujmy krem nawilżający. Skóra trądzikowa nie może być przesuszana, ponieważ wzmaga się produkcja łoju, a to idealny warunki do rozwoju trądziku.

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak walczyć z trądzikiem u dorosłych, pamiętaj, że najważniejsze jest działanie od środka. Zdrowy organizm to również zdrowa skóra. Zmień swój tryb życia na zdrowszy, wzbogać swoją dietę w witaminy i minerały, regularnie się nawadniaj. To pomoże!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.