Czy wyszłabyś bez makijażu z domu? Wiele kobiet traktuje podkład lub fluid jak krem do twarzy, bez którego nie można zacząć dnia. Naturalny kolor skóry nie jest już dla nas czymś atrakcyjnym. Bez podkładu czujemy się nago, niepewnie, brzydko.
A czy wiesz, jak ciężki dla skóry może być podkład? I wcale nie chodzi o jego wagę. Nawet nałożony w niewielkiej ilości (tylko jedna rozsądna warstwa) może zapychać pory, utrudniać dotlenianie skóry i jej szkodzić. To kwestia jakości kosmetyku.
Chciałabym wyjaśnić, jak wybrać odpowiedni podkład, aby make-up upiększał, a nie szkodził. Opowiem też trochę o witaminach w kosmetykach do makijażu.
Zapraszam! ♥
Zły i dobry podkład
Jeśli zapytacie mnie, jaki jest najważniejszy kosmetyk do makijażu, bez wahania odpowiem, że podkład. Mimo tego, że wyżej przed nim ostrzegam. Trzeba tylko wiedzieć, jaki jest dobry podkład. Źle dobrany, o zbyt gęstej konsystencji i formule z wieloma zbędnymi konserwantami lub substancjami komedogennymi faktycznie może zrobić z naszej twarzy maskę. Nie dość, że postarzy o kilka lat, to jeszcze zapcha naszą skórę i może wywołać podrażnienia.
Idealny podkład do twarzy to ten dobrany do potrzeb naszej skóry. Cera sucha polubi się z tym wzbogaconym o składniki nawilżające, podczas gdy do cery tłustej zdecydowanie lepiej pasują podkłady beztłuszczowe. Bardzo fajne rozwiązanie to lekkie podkłady w formie musu, dzięki którym mamy pewność, że skóra nie będzie obciążona. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej, dlatego dobry wybór to również podkład mineralny. Jak widzicie, liczy się nie tylko kolor.
Lepsze dla naszej skóry są podkłady wzbogacone o składniki pielęgnujące np. witaminy!
Witaminy w kosmetykach do makijażu
Niemal wszystkie kosmetyki mają w swoim składzie składniki pielęgnujące – chyba że są naprawdę słabej jakości, ale mam nadzieję, że takich nie wybieracie. Pielęgnacja jest zadaniem właśnie kosmetyków, także tych do makijażu. Nie może w nich jednak zabraknąć składników odżywczych. Mogą to być naturalne olejki, ekstrakty ziołowe, hydrolaty. Wszystkie je łączy fakt, że zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Ewentualne podkład może zawierać czystą witaminę.
Witaminy zawarte w kosmetykach to pozytywny zastrzyk energii np. dla naszej skóry. Te składniki możemy dostarczać nie tylko od wewnątrz (wraz z jedzeniem), ale też od zewnątrz. Wnikają do wnętrza naszej skóry przez pory i działają tam, gdzie jest to niezbędne – w komórkach.
Właściwości witamin w kosmetykach
Najczęściej wykorzystywane w kosmetyce witaminy to te, które są silnymi antyutleniaczami np. A, C, E. Ograniczają szkodliwe działanie wolnych rodników, które są wrogami naszej skóry. Przeciwutleniające umiejętności witamin są tutaj jak najbardziej potrzebne. Plus mają one wiele innych zalet m.in. nawilżają, odżywiają, uelastyczniają, rozjaśniają, dodają blasku i witalności.
Właściwości witamin w kosmetykach są różne w zależności od tego, o jakich witaminach mówimy. Czy wiecie, jakie są najpopularniejsze witaminy zawarte w kosmetykach do makijażu?
Witamina A
To witamina, która jest bardzo, bardzo ważna dla naszej skóry. To ona ma znaczący wpływ na syntezę kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność naszej skóry. Jeśli chodzi o witaminy w kosmetykach do makijażu to witamina A nie ma sobie równych, ponieważ redukuje drobne zmarszczki i zapobiega ich pojawianiu się. Opóźnia procesy starzenia się i ma także działanie złuszczające, dzięki czemu sprawdza się w walce z przebarwieniami. Witamina A najczęściej pojawia się w kosmetykach do cery dojrzałej, zmęczonej, po opalaniu itp.
Witaminy z grupy B
Tutaj warto byłoby krótko opowiedzieć o właściwościach poszczególnych witamin B. Wiele z nich stosuje się w kosmetyce, ponieważ są rozpuszczalne w wodzie i mają pozytywny wpływ na metabolizm komórek naszego organizmu. Przede wszystkim odpowiadają za pracę układu nerwowego, ale mają też zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry.
- Witamina B1 (tiamina) działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza cellulit, dlatego często stosuje się ją w zabiegach mezoterapii.
- Witamina B3 (niacyna) dba o nawilżenie, ogranicza łojotok i wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego występuje w kremach do cery trądzikowej lub naczynkowej.
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) łagodzi podrażnienia, zapobiega przebarwieniom, zapewnia skórze miękkość i elastyczność, a także wspomaga regenerację.
- Witamina B9 (kwas foliowy) również odpowiada za procesy regeneracji, ale także ochrania skórę przed fotostarzeniem i nie tylko.
Witamina E
Jeśli mówimy o dodatkowych składnikach podkładów, takich jak witaminy w kosmetykach do makijażu, to królową jest właśnie witamina E. To ją najczęściej nazywa się witaminą młodości, bo jest bardzo silnym antyoksydantem i opóźnia procesy starzenia się skóry. Ma właściwości przeciwzapalne, aktywizuje komórki do regeneracji, zwiększa elastyczność, poprawia ukrwienie, działa odżywczo – jednym słowem jest niezastąpiona w kosmetykach.
Witamina C
To kolejna witamina, która bierze udział w procesie syntezy kolagenu i elastyny. Zwiększa elastyczność skóry, delikatnie złuszcza i pomaga leczyć trądzik. Jednak najczęściej witamina C w kosmetykach spełnia inną ważną funkcję – rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Kosmetyki do makijażu z witaminą C odżywiają i poprawiają wygląd skóry, odświeżając ją.
Dodaj komentarz