Cześć!
Czy wiesz, że rodzaj i typ cery to zupełnie co innego? A co najlepsze ma to wpływ na dobór kosmetyków i w efekcie na twój wygląd. Jeżeli jeszcze nie umiesz określić rodzaju i typu swojej cery i nie masz pojęcia, jakie kosmetyki będą dla niej odpowiednie, to przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz. Zapraszam do lektury.
Rodzaj i typ skóry a świadoma pielęgnacja
W wyborze kosmetyków kieruj się rodzajem skóry i jego potrzebami, które dopasujesz do typu. Od rodzaju zależy bowiem to, jakich formuł produktów użyjesz, natomiast od typu – jakich kosmetyków specjalistycznych i związków aktywnych, które poradzą sobie z danym problemem cery. Skóra z określonym typem nazywana jest inaczej problematyczną i dlatego wymaga ukierunkowanej pielęgnacji. Dodatkowo musi być odpowiednio nawilżona, oczyszczona i złuszczona. Zdarza się tak, że typ skóry wynika z zaniedbań związanych z niewłaściwie dobraną pielęgnacją, brakiem ochrony przeciwsłonecznej, złe nawyki żywieniowe, odwodnienie lub przebyte choroby.
Jak rozpoznać i jakie są rodzaje skóry?
W medycynie i kosmetyce wyróżnia się trzy rodzaje skóry: suchą, mieszaną i tłustą. Jak je odróżnić? Wystarczy, że uważnie będziesz je obserwowała i patrzyła, jak reagują na kosmetyki, czynniki zewnętrzne i wszystko to, co może mieć na nią wpływ.
- SKÓRA SUCHA dobrze reaguje na gęste i nawilżające formuły kosmetyków, ale trudno ją nawilżyć i obciążyć. Osoby z takim rodzajem cery nie skarżą się na problemy z trądzikiem, nadmiernym łojotokiem i rozszerzonymi porami. Faktura suchej skóry może być zarówno gładka, jak i chropowata, sucha, ściągnięta i łuszcząca się. Będzie źle reagowała na detergenty, lecz odpowiednio zadbana nie sprawi żadnych kłopotów.
- SKÓRA TŁUSTA jest podatna na nadmierną produkcję sebum i zawsze będzie znajdowała się na niej większa ilość łoju niż na innych rodzajach. Jednak jeśli cera tłusta jest odpowiednio zadbana, to zestarzeje się wolniej, nie będzie na niej żadnych problemów z trądzikiem i odwodnieniem. Ale nadprodukcja sebum może prowadzić do pojawienia się trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, zaskórników i trwałego odwodnienia. Co więcej skóra tłusta ma większą podatność na komedogenność i aknegenność, skórne infekcje i zapalenia mieszków włosowych.
- SKÓRA MIESZANA łączy cechy skóry suchej i tłustej. Gruczoły łojowe są najbardziej aktywne w strefie T (czoło, nos, broda, bruzdy nosowe). Zdarza się, że cera mieszana dobrze reaguje na te same kosmetyki zastosowane na różnych częściach twarzy. Zdarza się też tak, że na strefie T i na policzkach należy zastosować inne produkty. Trudność pojawia się także przy doborze kosmetyków oczyszczających i złuszczających. Suche policzki będą podrażnione, a tłusta strefa T dobrze wypielęgnowana.
Typy skóry – charakterystyka
Towarzyszą każdemu rodzajowi skóry. Mogą utrudniać rozpoznanie rodzaju cery i dopasowanie pielęgnacji. Wyróżniamy następujące typy skóry:
1. Wrażliwa jest najpopularniejszym z nich. Ta cecha cery wynika z uszkodzenia bariery skórnej, co wiąże się z uwrażliwieniem na czynniki środowiskowe, niektóre składniki i wskaźnik pH. Wrażliwość może być wrodzona lub nabyta, a rozpoznasz ją po: podrażnieniach, swędzeniu i pieczeniu. Do pielęgnacji tego typu skóry wybierz: d-panthenol, kwas glicerynowy, ekstrakt z lipy lub rumianku, witaminę B3. Często skóra wrażliwa mylona jest z nadreaktywną. Tymczasem ta ostatnia pojawia się podczas kontaktu z czynnikiem drażniącym. Do tych dwóch typów często dołączany jest trzeci, alergiczny. Alergie skórne objawiają się przy zetknięciu z alergenem jako ogólna alergia organizmu lub alergia kontaktowa.
2. Odwodniona jest często mylona ze skórą suchą. Na cerze odwodnionej pojawiają się suche skórki i łuszczące się miejsca, odczuwalne jest również uczucie ściągnięcia. Brak nawilżenia jest wynikiem uszkodzeń w lipidowej barierze skóry i ucieczki wody przez nieodpowiednią pielęgnację. Cera odwodniona jest nabyta i może wystąpić przy każdym rodzaju skóry. Do pielęgnacji najlepsze będą następujące składniki aktywne: skwalan, ceramidy, proteiny jedwabne i owsiane i cholesterol.
3. Atopowa, czyli ze stanami zapalnymi wynikającymi z podatności skóry na czynniki drażniące i uczulające. Osoby, które mają taki typ cery, często zmagają się z nadmiernym rogowaceniem, problemami z regeneracją, nietolerancją kosmetyków i uszkodzeniami naturalnej bariery ochronnej. Niestety nie poznano dokładnej przyczyny powstawania atopii, ale wiadomo, że w pielęgnacji przydadzą się między innymi oleje zawierające kwas linolenowy.
4. Naczyniowa charakteryzuje się przewlekłym rumieniem przejściowym lub utrwalonym oraz zaczerwienieniami. Do pielęgnacji najlepiej jest wykorzystać: witaminy C i B3, rutynę, ekstrakty z ruszczyka, arniki górskiej lub kasztanowca.
5. Trądzikowa, którą można rozpoznać po problemach z rogowaceniem, nadmiernym łojotokiem, podskórnymi grudkami, zaskórnikami oraz stanami ropnymi, naciekowymi i cystowymi. Trądzik może być wywołany genami, hormonami lub spowodowany na przykład kosmetykami.
6. Łojotokowa cera nadmiernie się przetłuszcza, ma rozszerzone pory i nie wygląda zbyt estetycznie. Osoby z takim typem skóry mają problem z dopasowaniem kosmetyków nawilżających oraz z nałożeniem i utrwaleniem podkładu. Nadmierne wydzielanie sebum może być przyczyną zaniedbań w pielęgnacji, stosowaniem mocno obciążających produktów lub przesuszeniem skóry. Zaleca się zrobienie badań hormonalnych, poziomu witaminy D i cynku, przejście na dietę nisko węglowodanową oraz stosowanie kosmetyków z zawartością: ekstraktu z kory wierzby, palmy sabałowej i cynku.
7. Dojrzała i starzejąca się to cera z widocznymi ubytkami kolagenu i opóźnionymi procesami regeneracyjnymi. Proces starzenia zaczyna się już około 25 roku życia i wcale nie musi wiązać się ze zmarszczkami i utratą tkanki tłuszczowej. W pielęgnacji skóry dojrzałej dobrze sprawdzają się: retinol, witamina C, kofeina i acerola.
Czy już wiesz, jaki masz rodzaj i typ skóry?
Dodaj komentarz