Cześć!
Detoks stał się ostatnio bardzo modny. Oczyszczamy nie tylko ciało, lecz także duszę, a ostatnio nawet skórę i włosy. Nie chcemy mieć do czynienia z jakimikolwiek niezdrowymi substancjami, wolimy otaczać się naturalnymi składnikami i żyć według zasad eko. Ale czy naprawdę detoks jest nam potrzebny? Sprawdźmy, jakie są fakty i mity o oczyszczaniu organizmu.
Czym jest detoks?
Detoks to oczyszczanie z toksyn, trucizn i niezdrowych substancji obecnych w organizmie człowieka. Dobrymi metodami na detoksykację są dieta i zabiegi kosmetyczne. Patrząc przez pryzmat tego ostatniego sposobu, toksynami są szkodliwe substancje występujące w produktach żywnościowych, lekach lub kosmetykach. Nasz organizm jest bowiem cały czas narażony na ich negatywne działanie, kumulowanie się w komórkach i niemożliwość efektywnego wykorzystania ich. Toksynami tymi są: leki, narkotyki, trucizny naturalne i zanieczyszczenia środowiska. Do organizmu przedostają się przez: wdychanie, spożywanie i kontakt ze skórą, co może wywołać zatrucie i doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Jak oczyszcza się nasz organizm?
Organizm ludzki oczyszcza się na poziomie dwóch płaszczyzn: wydalania i regulacji bilansu wodnego i soli mineralnych. Wydalanie jest procesem fizjologicznym, dzięki któremu organizm oczyszcza się ze zbędnych i szkodliwych substancji (wody, dwutlenku węgla, związków azotowych i trucizn, które wymieniłam wcześniej). Nasz organizm oczyszcza się przez:
- układ moczowy – nerki wytwarzają mocz zawierający wodę, jony różnych pierwiastków, kwas moczowy, zbędne produkty przemiany materii i substancje obecne we krwi w stężeniu wyższym niż norma;
- układ oddechowy – produktem ubocznym w procesie oddychania jest dwutlenek węgla, który przez płuca jest wydalany na zewnątrz organizmu;
- układ pokarmowy – wydalanie resztek spożytych pokarmów, które nie mogłyby zostać strawione i wchłonięte z przewodu pokarmowego;
- skóra – jako największy narząd ludzkiego ciała wspomaga oczyszczanie organizmu przez wydalanie potu, mocznika i substancji aromatycznych.
Detoks w kosmetologii
Pod pojęciem detoksu w kosmetologii należy rozumieć używanie takich kosmetyków i poddawanie się takim zabiegom, które wspomagają detoksykację organizmu przez skórę. Takie produkty są bogate w specjalistyczne substancje: sól morską, algi, aloes, arnika, miłorząb, oczar, drożdże, antyoksydanty (witamina C i E), torf, węgiel. Badania pokazują, że składniki te wraz z budową skóry i mechanizmami jej działania bardzo dobrze współgrają. Tym samym utrzymują skórę w dobrej kondycji i wspomagają jej naturalne funkcje.
A jak działają zabiegi oczyszczające organizm? Wykorzystuje się w nich produkty, które zawierają wyżej wymienione składniki i działają w wyżej opisany przeze mnie sposób. Najprostszym zabiegiem detoksykującym jest doprowadzenie do pocenia się ciała i wydalenia wraz z potem toksyn. W tym celu stosuje się podgrzewany koc elektryczny lub kapsuły SPA z funkcją sauny parowej lub sauny na podczerwień. Większe wydzielanie potu zaczyna się po trzech minutach, a maksymalny poziom osiąga po 10 minutach. Utrata wody w trakcie jednego seansu może wynosić nawet do 2 litrów. Wydzielany pot zawiera: sód, potas, chlor, kwas moczowy, mocznik i inne substancje pochodzące z przemiany materii. Poza tym ciepło pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, poprawia cyrkulację krwi i procesy metaboliczne.
Tak czy nie dla detoksu?
Coraz więcej salonów kosmetycznych i ośrodków SPA oferuje metody detoksu organizmu. Potencjalnych klientów przyciągną na pewno stosowane kosmetyki i nazwy, które niekiedy mogą brzmieć enigmatycznie. Personel salonu kosmetycznego będzie oczywiście zapewniał, że zabieg oczyszczający zapewnia cerze promienisty wygląd, a nastrój natychmiast się zmienia. Czy dałabyś się namówić na zabieg detoksykujący?
A czy wy, dziewczyny oczyszczacie swoje ciało? W jaki sposób to robicie?
Dodaj komentarz