Sposoby na rozstępy

Skąd się biorą rozstępy? Moje sposoby na rozstępy

Rozstępy to poprzeczne pręgi, które pojawiają się na udach, brzuchu, piersiach lub pośladkach. Sposoby na rozstępy zależą nie od ich lokalizacji, lecz od ich rozległości i stopnia ich zaawansowania. Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą utrudniać życie; przez nie wiele kobiet wstydzi się chodzić w krótkich spodenkach, pójść na basen albo rozebrać się na plaży. Rozstępy pojawiają się w wieku dojrzewania, po porodzie lub na skutek gwałtownych zmian wagi, kiedy skóra nie nadąża z produkcją kolagenu. W konsekwencji pękające włókna tworzą poprzeczne, różowe linie, czyli rozstępy. Czy istnieją sposoby na rozstępy? Rozstępy najłatwiej zwalczyć wtedy, gdy dopiero zaczynają się tworzyć; problem w tym, że trudno uchwycić ten moment. Zwiastuje go jedynie delikatne swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, w których włókna kolagenowe są przeciążone. Niedługo potem na skórze zaczynają pojawiać się różowe pręgi. Na tym etapie dobre kremy na rozstępy będą w stanie zmniejszyć defekt estetyczny. Jakie są przyczyny rozstępów i jakie sposoby na nie polecam? W tym wpisie omówię zarówno domowe sposoby na rozstępy, takie jak uelastyczniający peeling i witaminowa maseczka, jak i kremy oraz zabiegi kosmetyczne na rozstępy. Zachęcam do lektury!

Przyczyny rozstępów

Za przyczyny rozstępów uważa się:

 • ciążę,
 • zażywanie tabletek antykoncepcyjnych i leków hormonalnych,
 • intensywne ćwiczenia na siłowni,
 • gwałtowny przyrost masy ciała,
 • gwałtowny spadek masy ciała.

Sposoby na rozstępy

1. Domowe sposoby na rozstępy

 • Uelastyczniający peeling
  Jeżeli Wasze rozstępy są niewielkie, wystarczy zastosować domowe sposoby. Zacznijcie od zwiększenia elastyczności skóry. W tym celu możecie samodzielnie przygotować kosmetyk nawilżający, na przykład na bazie oliwy z oliwek i miąższu aloesowego. Aby pozbyć się martwego naskórka, wykonajcie peeling całego ciała. Szczególnie polecam Wam domowej roboty peeling cukrowy z dodatkiem mleka i oliwy.
 • Witaminowa maseczka
  Maseczka witaminowo-cytrynowa to świetny sposób na rozjaśnienie rozstępów. Aby ją przygotować, wystarczy wymieszać oliwę z łyżeczką płynnej witaminy E i z sokiem z cytryny. Nakładajcie maseczkę na skórę dwa razy w tygodniu, a szybko zobaczycie efekty.

2. Inne sposoby na rozstępy

 • Kremy na rozstępy
  Chociaż ich przyczyny mogą być różne, rozstępy zawsze powstają wskutek rozrywania nadmiernie obciążonych włókien kolagenowych. Najpopularniejszą dostępną metodą na rozstępy są kremy. Sięgajcie tylko po te, które zawierają kolagen. Równie ważny co skład kremu na rozstępy jest sposób jego aplikacji. Z tego powodu wklepujcie i wcierajcie go w skórę, aby pobudzić ją do efektywniejszego wchłaniania substancji aktywnych.
 • Zabiegi kosmetyczne na rozstępy
  Ostatnim etapem powstawania rozstępów jest zabliźnianie. Ten proces często bywa mylony z gojeniem i zanikaniem rozstępów. Niestety, rozstępy nie znikają – można je jedynie wygładzić i rozjaśnić. Jeżeli są już białe lub cieliste, kremy nie zadziałają. Wtedy pomogą tylko zabiegi kosmetyczne, takie jak dermabrazja lub mezoterapia. Z kolei w przypadku dużych rozstępów poleca się metody inwazyjne, na przykład laseroterapię albo peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub kwasem TCA.

Jakie sposoby na rozstępy Wy stosowałyście i polecacie? Czekam na Wasze komentarze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.