Kiedy sięgamy lub powinnyśmy sięgać po kosmetyki przeciwpotne do stóp? Przede wszystkim podczas upałów, ale nie tylko ‒ nasze stopy pocą się także z powodów zdrowotnych. Niezależnie od przyczyny, musimy zastosować ten sam środek: kosmetyki przeciwpotne do stóp. Które z nich polecam?
Kosmetyki przeciwpotne do stóp
Ich wybór jest ogromny: niektóre z nich tylko maskują zapach potu, inne blokują jego wydzielanie, jeszcze inne mają dodatkowe właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Dezodorant do stóp
Najczęściej występuje w postaci sprayu (bardzo rzadko w kremie lub w żelu). Dezodorant do stóp odświeża skórę i nadaje jej zapach, ale nie hamuje wydzielania potu. Niektóre dezodoranty zawierają substancje o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym.
Antyperspirant do stóp
Inaczej reduktor potu – w kremie, sprayu lub w żelu. Antyperspirant do stóp zmniejsza ilość wydzielanego potu i tworzy na skórze żel, który blokuje przewody wyprowadzające pot. Ta chemiczna blokada działa tylko przez pewien czas i jest zmywana podczas mycia (ewentualnie na skutek intensywnego spocenia).
Niektóre antyperspiranty zwężają gruczoły ujść potowych, przez co mniej potu wydostaje się na zewnątrz. Antyperspirant do stóp najczęściej zawiera chlorek, chlorowodorek glinu lub kompleksy aktywne powstałe na jego bazie. Te substancje występują w różnym stężeniu w zależności od tego, czy antyperspirant jest szeroko dostępny, zarejestrowany jako lek, czy dostępny wyłącznie na receptę. Niektóre antyperspiranty zawierają substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, na przykład olejek z drzewa herbacianego. Pewne antyperspiranty nakłada się rano, inne należy stosować na noc i rano zmyć ze skóry.
Krem przeciw nadmiernej potliwości stóp
Pod względem działania przypomina antyperspirant, ponieważ zawiera podobne składniki: substancje hamujące wydzielanie potu (między innymi chlorowodorek glinu i urotropinę) oraz antybakteryjne i antygrzybiczne (na przykład clotrimazol). Ale w przeciwieństwie od antyperspirantu, krem przeciw nadmiernej potliwości stóp ma dodatkowe działanie pielęgnacyjne. Jakie dokładnie? To zależy. Niektóre natłuszczają zbyt suchą, pękającą skórę (krem z woskiem pszczelim), inne dają przyjemne uczucie odświeżenia (z mentolem).
Talk przeciwpotny do stóp
Zwykle ma formę proszku (rzadziej kremu). Jego działanie zależy od składu. Jeżeli talk przeciwpotny do stóp zawiera ałun lub sole glinu, zmniejsza aktywność gruczołów potowych i lekko wysusza. Inne mogą zawierać ekstrakty z ziół, w tym z szałwii lekarskiej, lub mentol. Z kolei produkty przepisane przez lekarza mają w składzie silne substancje grzybobójcze. Talki różnią się nie tylko składem i działaniem, lecz także sposobem stosowania. Niektóre z nich są przeznaczone do codziennego użytku, inne wystarczy nałożyć co pół roku na kilka godzin.
Wkładki cynamonowe do butów
Można je stosować dodatkowo lub jako jedyny środek zapobiegawczy. Wkładki to butów zapobiegające poceniu zawierają olejek eteryczny z cynamonu, który działa antyseptycznie i delikatnie zwęża ujścia gruczołów potowych.
Mydło przeciw poceniu stóp
Ma właściwości myjące, antybakteryjne i zmniejszające potliwość – i wszystkie je zawdzięcza składowi, a zwłaszcza ziołom o działaniu przeciwpotliwym, dezynfekującym, odświeżającym i pielęgnacyjnym, to znaczy szałwii, mięcie, rumiankowi i krwawnikowi.
Aby wzmocnić działanie mydła, należy namydlić nim stopy z uwzględnieniem przestrzeni między palcami i spłukać dopiero po dwóch, trzech minutach.
Sól do stóp
To wspaniały dodatek do codziennych kąpieli stóp, które mają skłonność do nadmiernego pocenia się. Taką kąpiel warto robić wieczorem, po prysznicu lub kąpieli w wannie. W tym celu wystarczy wsypać dwie nakrętki soli do miednicy i zalać je chłodną, ale nie zimną wodą. Teraz pozostało nam tylko zanurzyć w niej stopy na piętnaście minut.
Sól do stóp zawiera substancje hamujące pocenie, w tym siarczan glinowo-potasowy, oraz składniki zmniejszające obrzęki i dające uczucie odprężenia, takie jak olejek miętowy i wyciąg z mięty.
Kosmetyki przeciwpotne do stóp ‒ które z nich polecam?
Stosowałam wszystkie kosmetyki przeciwpotne do stóp, które wymieniłam. Moim ulubionym jest antyperspirant, ponieważ zarówno hamuje wydzielanie potu, jak i zabija jego zapach. Od czasu do czasu sięgam po sól do stóp, ponieważ taka kąpiel sprawia mi ogromną przyjemność i wpływa na ogólne odprężenie organizmu, w tym także stóp. A Wy jakie kosmetyki przeciwpotne do stóp stosujecie i dlaczego właśnie te?