hydrolaty w pielęgnacji

Hydrolat. Czy może zastąpić tonik? Nie tylko!

Czy stosujecie hydrolaty w pielęgnacji? Czy w ogóle wiecie, czym są hydrolaty? A może macie swoje ulubione hydrolaty np. kwiatowe? Koniecznie dajcie znać, ale zanim to zrobicie, przeczytajcie, co mam do powiedzenia na temat właściwości i zastosowania hydrolatów w pielęgnacji 🙂 Zapraszam!

Hydrolaty to substancje, które zyskują coraz większą popularność. Można spotkać je w składach wielu kosmetyków, ale też jako osobne produkty pielęgnacyjne. Czym są?

Hydrolat to inaczej woda kwiatowa lub roślinna, która tak naprawdę jest produktem ubocznym w procesie pozyskiwania olejków eterycznych.

Co warto wiedzieć o hydrolatach?

Mogłoby się wydawać, że skoro hydrolat to produkt uboczny, to jest bezwartościowy. Ale nic bardziej mylnego!

W składzie hydrolatu znajduje się wiele cennych składników, w tym śladowe ilości olejków eterycznych. Dzięki temu, że są one tak niewielkie, hydrolat można (w przeciwieństwie do olejku eterycznego) stosować bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczania i bez obawy o podrażnienia. Co ważne, hydrolaty roślinne mają pH zbliżone do naturalnej kwasowości skóry, a do tego subtelny zapach. Wszystko to naturalnie i bez substancji dodatkowych.

Hydrolaty w pielęgnacji, czyli zastosowanie

Odkąd odkryto pielęgnacyjne właściwości hydrolatów, bardzo dużo się zmieniło. Znamy coraz więcej sposób na wykorzystanie hydrolatów w codziennym dbaniu o siebie. Oto te najpopularniejsze:

hydrolat jako tonik

Skoro ma neutralne dla naszej skóry pH i do tego ma właściwości odżywcze, nie widzę powodu, żeby nie zastosować go jako tonik. Hydrolat świetnie złagodzi podrażnienia, odświeży i zapobiegnie utracie nawilżenia.

hydrolat jako wcierka

Naturalny hydrolat to bogactwo składników odżywczych, antybakteryjnych i regulujących pracę gruczołów, dlatego warto stosować go jak wcierkę. Wmasowany w skórę głowy zapobiegnie przetłuszczaniu się włosów, przyniesie ukojenie, a nawet może zapobiec wypadaniu włosów i łupieżowi.

hydrolat jako mgiełka

Mają idealną konsystencję, są lekkie i dają uczucie świeżości, dlatego można i warto stosować hydrolaty jako mgiełki: zarówno na skórę, jak i włosy. Potrzebna jest tylko butelka z atomizerem.

hydrolat jako baza

Mimo wszystko zdecydowanie najpopularniejszy sposób wykorzystania hydrolatu to zrobienie na jego bazie domowego kosmetyku. Hydrolat może zastąpić zwykłą wodę, w której z reguły rozpuszczamy glinki, olejki, algi, miód, zioła. Dzięki zastosowaniu hydrolatu domowa maska będzie bogatsza w składniki odżywcze i będzie działała na skórę o wiele skuteczniej.

Właściwości hydrolatów. Który wybrać?

Działanie hydrolatu zależy przede wszystkim od tego, z czego jest pozyskiwany. Dlatego wybór hydrolatu powinien być motywowany przede wszystkim tym, jakie potrzeby ma nasza skóra lub włosy.

Oto hydrolaty najpopularniejsze w pielęgnacji:

  1. Hydrolat oczarowy – odpowiedni do cery tłustej, wrażliwej, alergicznej, z pękającymi naczynkami, poparzonej przez słońce; działa oczyszczająco, zwęża pory, ma właściwości przeciwzapalne, chroni przed czynnikami drażniącymi; pomocny w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy, pomaga w leczeniu łupieżu.
  2. Hydrolat różany – ukochany przeze mnie ze względu na swój przepiękny zapach; ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwzapalne, a do tego wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi podrażnienia; ceniony jest jako hydrolat odmładzający, który przywraca skórze jędrność i gładkość, przeciwdziała oznakom starzenia się, a do tego zmniejsza zmarszczki.
  3. Hydrolat miętowy – zdecydowanie dla osób, które nie tolerują zapachu mięty; poleca się go do pielęgnacji cery trądzikowej i przy nadmiernie wypadających włosach, ponieważ oczyszcza i działa antybakteryjnie, a w skórze głowy poprawia krążenie i wzmacnia cebulki.
  4. Hydrolat lawendowy – jego zapach przywodzi na myśl piękne prowansalskie widoki, ale warto stosować go przede wszystkim z uwagi na działanie: odświeża, łagodzi podrażnienia, zmniejsza stan zapalny, łagodzi poparzenia słoneczne, działa przeciwbakteryjnie, nawilża i eliminuje wolne rodniki, które mogłyby pogarszać stan skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz Polubić Także

Poniżej znajdziesz artykuły podobne do ostatnio czytanego.