Witajcie, dziewczyny!
Być może nie wiecie, ale posiadam cerę naczynkową. Wymaga ona szczególnej troski, szczególnie w okresie zimowym. Charakteryzują ją rumiane policzki, które świadczą o kruchości naczynek krwionośnych. Czasem sama pielęgnacja jest niewystarczająca, więc warto zamknąć rozszerzone naczynka w gabinecie medycyny estetycznej.
Jak powinno wyglądać oczyszczanie cery naczynkowej? Jakie kosmetyki toleruje? Czy makijaż cery naczynkowej jest w ogóle możliwy? Dziś odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Cera naczynkowa – charakterystyka
Temperatura i silne odczucia sprawiają, że naczynia krwionośne ulegają szybkiemu rozszerzeniu, jednak równie szybko powinny się zwęzić. Jeżeli rumieńce długo nie znikają z twarzy, to znak, że ich ścianki są za mało elastyczne i słabe. Zdarza się, że są widoczne przez cały czas w postaci czerwonych nitek. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zbyt kruche naczynka wywołują trądzik różowaty i stany zapalne.
Skóra kobiet jest dużo bardziej wrażliwa od skóry mężczyzn, ponieważ estrogeny działają rozluźniająco na mięśniówkę naczyń. Ponadto kobiety dysponują znacznie cieńszą skórą.
Objawy znacznie nasilają się po trzydziestym roku życia, ponieważ skóra produkuje mniej kolagenu. Znacznemu pogorszeniu ulega też mikrokrążenie. Ten problem może wystąpić nawet u nastolatek.
Kosmetyki dla cery naczynkowej
Cera naczynkowa jest wyjątkowo delikatna i potrzebuje takiego traktowania. Musisz uważnie czytać składy kosmetyków, aby uniknąć substancji podrażniających. Cera naczynkowa nie toleruje m.in. mocznika, mentolu, acetonu, alkoholu etylowego.
Jak oczyszczać cerę naczynkową?
Jeżeli tak jak ja preferujesz mleczko do oczyszczania twarzy, wybierz łagodne, które przeznaczone jest dla cery naczynkowej. To wzmocni i nawilży cerę. Płyny micelarne także są dobrym rozwiązaniem. Myjące preparaty spłukuj mineralną lub przegotowaną wodą. Ważne, aby była letnia – nie zimna, ani nie gorąca. Potem delikatnie osusz skórę (nie pocieraj ręcznikiem!), po czym zastosuj tonik.
Złuszczanie
Cera naczynkowa także potrzebuje złuszczania. Używaj peelingu enzymatycznego co 2 tygodnie. Złuszczając naskórek, pobudzisz komórki do regeneracji, dzięki czemu skóra stanie się grubsza, a naczynka będą mniej widoczne. Ponadto skóra będzie bardziej odporna na uszkodzenia.
Krem do cery naczynkowej
Najlepiej taki, który nawilży i ochroni skórę, a także zapobiegnie zaczerwienieniom lub je zredukuje. Powinien zawierać nawilżające substancje, jak kwas hialuronowy czy kolagen. Nie zapominaj też o filtrach przeciwsłonecznych, ponieważ cera naczynkowa jest narażona najbardziej!
Wiele firm kosmetycznych tworzy linie kosmetyków, które przeznaczone są do cery naczynkowej. Często po nie sięgam, ponieważ tworzą je oczyszczające i pielęgnujące preparaty, jak mleczka, płyny do demakijażu, kremy i toniki. Oczywiście nie oznacza to, że dla lepszego efektu powinnaś stosować produkty jednej marki kosmetycznej.
Makijaż cery naczynkowej
Często staram się zamaskować make-up’em wszelkie zaczerwienienia i naczynka. Nie zawsze udaje się to za pomocą zwykłego fluidu i pudru. Warto sięgnąć po zielony korektor, który na pewno zredukuje problem. Nakładaj go punktowo na poszczególne partie skóry i delikatnie rozprowadź. Następnie nałóż puder w naturalnym kolorze. Naczynka nadal są widoczne? Użyj silnie kryjącego podkładu.
A jak Ty radzisz sobie z cerą naczynkową? Jakie kosmetyki polecasz? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.
Dodaj komentarz